همشهری آنلاین: رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: تاکنون ۱۸۳ دستگاه نسبت به برقراری بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل اقدام کرده‌ اند و سایر دستگاه‌ ها نیز باید با سرعت و جدیت نسبت به برقراری بیمه تکمیلی ایثارگران دستگاه‌ ها اقدام کنند.

ایثارگران

به گزارش ایرنا از بنیاد شهید، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی شهیدی روز چهارشنبه در نشست فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده ۱۳ قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران، افزود: بر اساس این قانون، بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل و بازنشسته بر عهده دستگاه‌ ها است و بنیادشهید نیز وظیفه پرداخت بیمه ایثارگران غیر شاغل را که شامل یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر است، بر عهده دارد.

رئیس بنیاد شهید با تشکر از حساسیت و توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مشکلات ایثارگران تصریح کرد: بنیاد آماده استفاده از نظرات کارشناسی نمایندگان مجلس برای اجرای دقیق قوانین و مقررات است و پیشنهاد می‌کند مشکلات ایثارگران در مورد درمان و سایر مسائل به صورت اصولی با مصوبات دقیق و شفاف مجلس حل و فصل شود. بنیاد نیز تابع قوانین و ضوابط مصوب است و اگر بودجه مورد نیاز در بخش درمان و بیمه ایثارگران محقق شود، بنیاد مسئولیت بیمه ایثارگران شاغل را نیز بر عهده می‌گیرد.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۳ به دلیل مشکلات ادارات و دستگاه‌ها، دولت مصوب کرد از سرفصل بودجه دستگاه‌ها کاسته شده و بنیادشهید مکلف به پرداخت حق بیمه همه ایثارگران شود اما متأسفانه دستگاه‌ها از سرفصل خود پولی به بنیاد پرداخت نکردند و این مسئله مشکلاتی را در رابطه با بیمه ایثارگران به بنیاد تحمیل کرد.

معاون رئیس جمهوری در ادامه درباره پرداخت بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل توسط دستگاه‌های محل خدمت اظهار داشت: با توجه به عدم تعهد دستگاه ‌ها در پرداخت سرفصل‌ های اعتباری خود به بنیاد و افزایش بیش از ۵۰ درصدی هزینه ‌های بیمه تکمیلی و اینکه امکان افزایش بودجه وجود نداشت، به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه، دوباره مسئولیت بیمه ایثارگران شاغل به دستگاه‌ها محول شد.

شهیدی با اشاره به قرارداد بسیاری از دستگاه‌ها با بیمه دی برای پرداخت بیمه تکمیلی ایثارگران گفت: تاکنون ۱۸۳ دستگاه از جمله وزارت آموزش و پرورش و قوه قضائیه که ایثارگران زیادی در آنها شاغل هستند نسبت به برقراری بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل اقدام کرده‌اند و تأمین اعتبار بیمه تکمیلی ایثارگران بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری نیز توسط سازمان برنامه‌ و بودجه ابلاغ شده است و بنیادشهید انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل و بازنشسته را به صورت مستمر پیگیری می‌ کند.

نماینده ولی فقیه در بنیادشهید با بیان اینکه همه هدف و تلاش بنیاد برای رضایت ایثارگران است، گفت: پرداخت بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل توسط دستگاه‌ها مسبوق به سابقه است و از سال ۹۱ که قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب شد تا سال ۹۴ خدمت رسانی به ایثارگران شاغل در این حوزه توسط خود دستگاه‌ها انجام می‌ گرفت ولی چون سطح خدمات مشخص نبود و مشکلات اعتباری که برای بعضی از ادارات و دستگاه‌ها به وجود آمد، دولت مصوب کرد خدمات رسانی یکپارچه و توسط بنیاد صورت گیرد.

وی با اشاره به تمایز موضوعات درمانی برخی ایثارگران با سایر اقشار جامعه گفت: درمان ایثارگران دو جنبه دارد؛ یک بخش عمومی که مانند همه مردم است و یک بخش هم تخصصی است که مربوط به جانبازان است و با توجه به افزایش قیمت ارز، هزینه‌های آن افزایش چشمگیری داشته است.

در این نشست اعضای فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی به بیان مشکلات و دغدغه‌های خود درباره موضوع بیمه تکمیلی ایثارگران پرداختند و در نهایت مقرر شد تا پایان سال جاری دستگاه‌ها و صندوق های بازنشستگی نسبت به برقراری بیمه مکمل ایثارگران شاغل و بازنشسته اقدام کنند.

کد خبر 427253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار