همشهری آنلاین: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، گفت: پایان این دوره از تحریم‌ها کوتاه خواهد بود و اصلا مثل گذشته‌ها نخواهد بود، ملت ایران، مسئولان و دولت جمهوری اسلامی در تامین نیازهای مردم که دشمن روی آن دست گذاشته، سرافراز و سربلند خواهد بود.

حاتمی

به گزارش ایرنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی امروز دوشنبه در آیین افتتاح دو نمایشگاه دستاوردهای فناورانه در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران، اظهار کرد: کشور به ارتقای کیفیت نیاز دارد و این ارتقا از دل دانشگاه و آزمایشگاه بر می‌آید. بسیاری از اهدف قابل تحقق است و تمام بخش های در معرض تحریم، به سمت این ظرفیت عظیم حرکت کنند.

وی افزود: همه بخش های کشور می توانند نیاز خود را از داخل تامین کنند به شرطی که اعتماد به درون داشته باشیم و این شرایط تحریم امروز را به یک فرصت طلایی تبدیل کنیم.

امیرسرتیپ امیرحاتمی اظهار کرد: به عنوان عقبه راهبردی دفاع به شما نگاه می کنیم، دفاعی ها همیشه به عقبه راهبردی توجه می کنند و هر کدام هم تعریف خاص خود را دارند. اما چون بنای ما بر خوداتکایی و خودکفایی است، عقبه راهبردی اصلی را همین جمع و مشابه آن را در گستره ایران عزیز و بزرگ اسلامی می‌بینیم.

وی ادامه داد: این موضوع را به عنوان یک تعارف بیان نمی کنم بلکه به عنوان یک حقیقت می گویم. دانشگاه، پژوهش و شرکت های دانش بنیان را مثل قله های رفیعی می بینیم که خداوند علم، دانش و داشته های خود را به امانت گذاشته و ما در دامنه ها از زلال جاری آن استفاده می کنیم که به لطف خداوند هر روز زلال تر، گواراتر و جاری‌تر می‌شود.

امیرسرتیپ امیرحاتمی گفت: به عنوان بخش دفاع از روز اول با موضوع تحریم مواجه بودیم و آن را با پوست، گوشت، خون و تمام وجودمان حس می کنیم؛ از این رو، باید به درون تکیه کرد و راهی جز این نیست.

وی اظهار کرد: در جایی مطرح کردم که ما تنها یک دهم درصد از این ظرفیت بزرگ یعنی پژوهش را استفاده می کنیم. حساب آن هم خیلی روشن است، اگر حدود یک میلیون دانشجوی کارشناسی ارشد دکتری همچنین استادیاران تا استاد تمام ها را حساب کنیم و برای هر کدام از آنها به طور متوسط سالی یک هزار ساعت ظرفیت تحقیقاتی قائل شویم، حدود یک میلیارد ساعت می شود. حدود ۳۵ درصد از این ظرفیت در حوزه علمی و فنی فعال هستند که حدود ۳۵۰ میلیون ساعت می شود اما میزانی که استفاده می کنیم عدد محدودی است.

وزیر دفاع گفت: از تمام صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی خواهش می کنم که این خواهش با فرمان پیش است و باید پیش به سوی استفاده از ظرفیت دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و به ویژه بخش خصوصی برویم. باید بگویم، بخش خصوصی یک جریان بیکران و ظرفیت بی نهایت است و باید بتوانیم قدر این ظرفیت را بدانیم.

امیر سرتیپ امیر حاتمی ادامه داد: بخش هایی در این مجموعه بسیار مهم و گمنام هستند و سراغ آنها را به خاطر همین گمنامی و کم اطلاعی کمتر می گیریم. این بخش ها همان آزمایشگاه های تحقیقاتی است و قدر این آزمایشگاه‌ها را باید بیش از این بدانیم.

کد خبر 426369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار