همشهری آنلاین: ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی این وزارت گفت هنرمندان اگر می‌خواهند پیام بهداشتی دهند با یک انجمن پزشکی مشورت کنند.

harirchi

به گزارش ایران‌آنلاین معاون وزیر بهداشت در این نشست در روز دوشنبه ۱۹ آذر توضیح داد به کسانی که بیش‌مصرفی مواد مخدر دارند و در حال مرگ هستند و عوارض ‌خطرناکی دارند، می‌گویند «اوردوز» کرده‌اند.

علائم مصرف بیش از حد مواد شبه‌افیونی

او افزود: «همچنین کسانی که مدت‌ها در زندان هستند و بعد از آزادی، مقدار قبلی مواد مخدر را ‌مصرف می‌کنند، بدنشان دچار اوردوز می‌شود.»

«وقتی این افراد به بیمارستان منتقل می‌شوند، از داروی نالوکسان استفاده می‌شود که ‌این ماده سر گیرنده مواد مخدر سلول‌ها قرار گرفته و این گیرنده‌ها را اشغال می‌کند و ماده مخدر نمی‌تواند به این گیرنده‌ها بچسبد (ماده آنتاگونیست)  این اثر باعث نجات فرد اوردوز شده می‌شود. ‌»

به گفته دکتر حریرچی طبق قوانین فعلی ایران و برخی کشورها، نالوکسان فقط مصرف بیمارستانی دارد. البته در برخی کشورها این دارو در ‌داروخانه‌ها یا خارج از بیمارستان در دسترس افرادی که اعتیاد شدید دارند قرار می‌گیرد.»

او افزود: «در برخی کشورها این دارو به صورت ‌خوراکی و حتی به صورت اسپری بینی درست شده است. این دارو در برخی کشورها به گروه‌های پرخطر که اعتیاد شدید دارند ارائه ‌می‌شود. عرضه این دارو در داروخانه‌های کشور، مستلزم آموزش‌هایی است. یعنی نمی‌شود داروی نالوکسان تزریقی را بدون آموزش ‌در اختیار افراد قرار داد. ‌»

اسپری بینی علیه هروئین

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «بر اساس توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت اگر شرایط فراهم شده و آموزش خوب ارائه شود، ‌می‌توان از نالوکسان استفاده کرد. حالا اگر یک معتاد معمولی این دارو را تزریق کند، فقط نشئگی فرد از بین می‌رود و البته ممکن ‌است عوارضی نیز داشته باشد، اما عوارض خیلی خطرناکی ندارد. ‌»

معاون وزیر بهداشت افزود: «پیشنهاد وزارت بهداشت این است هنرمندانی که می‌خواهند کمکی در این زمینه انجام دهند، محتوای پیام ‌خود را با یک انجمن علمی بررسی کنند. زیرا ممکن است محتوایی که گفته می‌شود خیلی مهم نیست و آنچه مردم از آن محتوا درک ‌می‌کنند اهمیت دارد.»

او درباره تبلیغات و پیام های بهداشتی در فضای مجازی گفت: «خیلی خوب است که یک انسان عالم و دانشمند و متخصص علمی که مسلط به فن بیان باشد پیام‌های بهداشتی و ‌درمانی را مثل بسیاری از پیام‌های دیگر منتقل کند، اما این موضوع در واقعیت همیشه رخ نمی‌دهد و بسیاری از جوانان به این موارد ‌گوش نمی‌کنند و یکی از ابزارهای انتقال مطلب، استفاده از ورزشکاران و هنرمندان و افرادی است که مورد توجه مردم باشد.»

معاون وزیر بهداشت گفت: «گاهی ‌این افراد حتی هنرمند نیز نیستند و در فضای مجازی معروف هستند. از گروه‌های همسان نیز استفاده می‌شود. بنابراین در انتقال ‌پیام‌های بهداشتی و درمانی به برخی از گروه‌های غیرتخصصی و غیرپزشک نیاز وجود دارد و از این گروه‌ها می‌خواهیم که به ‌وزارت بهداشت کمک کنند. ‌»

وی ادامه داد: «محتوای این پیام‌ها باید علمی و به روز و مطابق نیاز مردم و شرایط کشور باشد. به طور مثال برخی سرطان‌ها در ‌ایران اصلا شایع نیست یا بیماری مالاریا در بسیاری از کشورها یک مشکل محسوب می‌شود، اما در ایران این طور نیست. در نتیجه ‌این پیام‌های بهداشتی باید مطابق سیاست‌های تولیت سلامت باشد. ‌»

به گفته دکتر حریرچی وزارت بهداشت درباره نالوکسان از کسی شکایت نکرده و احتمالا دادستانی این شکایت را انجام داده است. ‌

دادسرای فرهنگ‌ و رسانه مهناز افشار را احضار کرد

کد خبر 425129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار