همشهری آنلاین: سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت گفت: افرادی که از ابتدای سال ۲۰۱۹ در دانشگاه‌های خارجی مشغول به تحصیل می‌شوند، اجازه انتقال به دانشگاه‌های داخل را نخواهند داشت.

دانشجو

به گزارش همشهری آنلاین، دکتر خیراله غلامی سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه شرایط انتقال دانشجویان از دانشگاه‌های خارج به داخل تغییر نکرده است، اظهار داشت: هیچ دانشجویی خارج از ضوابط آیین‌نامه‌های مربوطه به داخل کشور منتقل نشده و دانشگاه‌ها پس از بررسی صلاحیت علمی دانشجویان به ایشان پذیرش می‌دهند.

غلامی با اشاره به تسهیلاتی که برای انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارجی که متقاضی انتقال به دانشگاه‍‌های داخل هستند فراهم شده است، گفت: هیچ‌گونه تغییری در شرایط انتقال این دانشجویان ایجاد نشده، بلکه با توجه به مسائل و مشکلاتی که خانواده‌ها با توجه به نرخ ارز با آن مواجه بودند، بر اساس مصوبه ۶۹ جلسه شورایعالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی در ۲۴ تیر ماه ۹۷، تعداد واحدهای قابل پذیرش برای انتقال به داخل از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد تقلیل یافته است.

وی ادامه داد: در سایر شرایط ارزیابی مانند معدل و کیفیت تحصیل این دانشجویان هیچ تغییری ایجاد نشده، بلکه از امسال مصاحبه‌های تخصصی توسط مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی برای سنجش وضعیت علمی این دانشجویان برای ورود به کشور انجام می‌گیرد و سخت‌گیری بیشتری برای ورود دانشجویان به دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت می‌گیرد.

دکتر غلامی خاطرنشان کرد: در صورت موافقت شورای انتقال دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقاضای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور جهت انتقال، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های داخل بعهده متقاضی بوده و دانشگاه‌ها شرایط علمی دانشجویان متقاضی انتقال را بررسی و در صورت تایید صلاحیت علمی اجازه ادامه تحصیل را به فرد می‌دهند.

وی افزود: میزان شهریه‌ای که این افراد باید در دانشگاه‌های داخل پرداخت کنند، بر اساس مصوبات بوده و تقریبا معادل شهریه‌ای است که در دانشگاه محل تحصیل در خارج از کشور پرداخت می‌کرده‌اند.

سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه این مصوبه صرفا جهت دانشجویانی که علاوه بر گذراندن ۳۶ واحد در یکی از دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت، واجد سایر شرایط از جمله معدل مقاطع مختلف تحصیلی باشند، تصریح کرد: تاکنون فردی خارج از چارچوب مندرج در آیین‌نامه به داخل کشور منتقل نشده است.

دکتر غلامی با بیان اینکه کاهش تعداد واحدها، تسهیلی است که برای کاهش مشکلات ارزی خانواده‌های دانشجویان فراهم شده، عنوان کرد: چنانچه فردی بعد از ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۷ و تا قبل از شروع سال ۲۰۱۹، تحصیل خود در دانشگاه‌های خارج از کشور شروع کنند، طبق روال قبل و مطابق مصوبات شورایعالی برنامه‌ریزی پس از گذراندن ۷۲ واحد و با دارا بودن سایر شرایط می‌تواند برای انتقال به داخل کشور اقدام کند ولی این افراد مشمول انتقال با ۳۶ واحد نمی‌شوند.

وی افزود: همچنین مطابق مصوبه جلسه ۷۰  شورایعالی برنامه‌ریزی در ۷ شهریور ماه ۱۳۹۷ افرادی که از ابتدای سال ۲۰۱۹ برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی اقدام کنند باید تا پایان مدت تحصیل در آن کشور بمانند و امکان انتقال از خارج به داخل از آن تاریخ به بعد وجود ندارد.

سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه ممکن است برخی موسسات اعزام دانشجو تبلیغات کذبی در این زمینه به راه انداخته‌اند، تاکید کرد: از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارجی که متقاضی انتقال به داخل هستند درخواست می‌کنیم به هیچ وجه فریب این تبلیغات را نخورند. چرا که تنها مرجع تایید افراد واجد شرایط برای ورود به دانشگاه‌های داخلی شورای انتقال وزارت بهداشت است.

وی عنوان کرد: روند انتقال از سالیان گذشته انجام می‌شده است. طبیعتا با توجه به مشکلاتی که نوسانات نرخ ارز برای دانشجویان ایجاد کرد، در سال جاری به نسبت سال‌های گذشته آمار انتقالی‌های خارج به داخل بیشتر از سال‌های گذشته است.

دکتر غلامی با اشاره به میزان شهریه دانشجویان انتقالی از دانشگاه‌های خارجی، گفت: در معرفی‌نامه‌های صادر شده توسط مرکز خدمات آموزشی، دانشجویان متقاضی انتقال با ۳۶ واحد و بالاتر، میزان شهریه بر اساس مصوبات ذکر می‌شود.

وی در ادامه افزود: در معرفی‌نامه صادره دانشجویان متقاضی انتقال با ۷۲ واحد و بالاتر، میزان شهریه بر اساس مصوبات هیات امنای دانشگاه‌ها است.

  • منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
کد خبر 424252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =