بیش از 6 میلیون نفر اکنون در کشور به طور مستمر به ورزشهای همگانی و غیرحرفه‌ای می پردازند و با هزینه 30 میلیارد تومان هر سال دو میلیون نفر دیگر به این جمع اضافه می‌شود که عامل مهمی در کنترل اعتیاد در جامعه است.

 محمدهادی حسام نماینده تام الاختیار سازمان تربیت بدنی در ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: گرایش به ورزشهای همگانی مانند دو همگانی، کوهپیمایی، راهپیمایی در پارکها و محلات، ورزشهای محلی و بومی یکی از مهمترین راههای کاهش آسیبهای اجتماعی و به خصوص اعتیاد در جامعه است که سازمان تربیت بدنی با گسترش آن در این زمینه برای ارتقای سطح سلامت جامعه فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد:‌ ورزش همگانی و غیر حرفه‌ای از نظر ما تعریف مشخصی دارد و علاوه بر حضور در جشنواره‌های ورزش همگانی که به صورت مداوم در سراسر کشور برگزار می‌شود هر فردی که هفته‌ای سه بار و هر بار به مدت 30 دقیقه بدود یا ورزش کند جزو گروه فعالان عرصه ورزش غیر حرفه‌ای و همگانی محسوب می‌شود.

حسام گفت: نمونه گیری‌ها و بررسی‌های انجام شده در کشور نشان می‌دهد بین 10تا 12درصد مردم به طور مرتب به ورزش همگانی می‌پردازند که حدود هفت میلیون نفر برآورد می‌شود. وی افزود: این آمار در کشورهای پیشرفته 50 تا 60 درصد و در کشورهای جهان سوم بین 2 تا 6 درصد است . برنامه ریزیها نیز به نحوی است که طی 10سال آینده این رقم به 25 درصد برسد یعنی سالی دو میلیون نفر به مجموعه ورزشکاران آماتور کشور اضافه شود.

حسام اضافه کرد: در زمان حاضر سازمان تربیت بدنی کشور سالانه حدود 5/1 میلیارد تومان برای توسعه ورزش همگانی هزینه می کند، ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز سال گذشته 5/5 میلیارد تومان به این منظور اختصاص داد که امسال این رقم افزایش می‌یابد، دولت نیز امسال 22 میلیارد تومان برای توسعه ورزش همگانی در شهرها، محلات و روستاها اختصاص داده است.

معاون سازمان تربیت بدنی کشور گفت:‌ برنامه توسعه ورزش همگانی در کشور به دو بخش شهری و روستایی تقسیم می‌شود و برای هر یک برنامه‌های جداگانه و مشخصی وجود دارد در شهرها بهینه سازی پارکها، کوهها و فضاهای طبیعی و مصنوعی برای ورزش همگانی مد نظر است و در روستاها ترویج و تشویق ورزشهایی بومی با برگزاری جشنواره ها دنبال می‌شود.

 نماینده تام الاختیار سازمان تربیت بدنی کشور در ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: در زمان حاضر از مجموع افرادی که به ورزش همگانی در کشور می‌پردازند حدود 60 درصد مرد و 40درصد زن هستند. حسام ادامه داد: ورزش همگانی خرج زیادی ندارد و هر کس با حداقل امکانات می‌تواند به آن بپردازند، این کار علاوه بر تاثیر مستقیمی که بر افزایش روحیه نشاط در جامعه و کاهش آسیبهای اجتماعی و اعتیاد دارد، نقش بسیار موثری نیز در ارتقای سلامت جامعه و کاهش بیماریهایی مانند دیابت، سرطان، پوکی استخوان و بیماریهای قلبی و عروقی دارد.

کد خبر 356

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار