همشهری آنلاین: نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان گفت: امروزه ۹۰ درصد عزاداری‌ها از شکل محتوایی و جایگاه اصلی خارج و توجه به ظواهر سوگواری‌ها جایگزین آن شده است.

آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی

به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی در چهارمین همایش وقف و رسانه در گرگان افزود: این در حالی است که بیان فلسفه قیام امام حسین (ع) و اهداف نهضت عاشورا، مطالبه مسلمانان و بسیاری از آزادیخواهان جهان است.

نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: مکتب عاشورا نگهبان اسلام و تداوم‌بخش آن است، اما هم اینک عزاداری‌هاي آن از جایگاه اصلی فاصله گرفته و باید به شکل محتوایی آن دید فراتری داشته باشیم.

امام جمعه گرگان همچنین با اشاره به حضور میلیونی مردم در مراسم اربعین حسینی در کربلا معلی، تصریح کرد: اربعین تنها یک زیارت نیست، بلکه یک تظاهرات میلیونی است که در جهان منعکس می‌شود و باید به خوبی از آن استفاده کرد، زیرا قیام امام حسین (ع) می‌تواند برای همه جهان پیام داشته باشد.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان همچنین با اشاره به مساله وقف گفت: وقف از مسائلی است که در قرآن و احادیث زیاد به آن پرداخته شده و آنچه را که اسلام به آن ترغیب و تشویق می‌کند، بدون شک دارای فلسفه و حکمتی است.

آیت‌الله نورمفیدی اظهار کرد: وقف به عنوان یک منبع مالی در اسلام دیده شده است و اگر این نگاه را به درستی در جامعه عمل کنیم، مشوق خوبی در اجرایی شدن وقف است.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه صرف وقف در یک جهت نیست که تنها برای بهره‌مندی در عزای امام حسین (ع) بخواهیم واقف باشیم، افزود: اگر به یک نیازمند کمک کنیم و یا در مسیر مدرسه‌سازی و ساخت بیمارستان و مواردی از این قبیل وارد شویم، خود نمونه‌ای از وقف است.

آیت‌الله نورمفیدی تاکید کرد: وقف برای پشتیبانی از مکتبی است که امام حسین (ع) و یاران آن حضرت جان خود را فدا کردند و هم اینک نیز برای پیشرفت کشور، آرمان‌ها و اهداف نظام جمهوری اسلامی باید کمک کنیم تا مساله وقف به خوبی احیاء شود.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با یادآوری اینکه فردی زمین خود را برای استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای در استان گلستان وقف کرده و این نشانه توسعه فرهنگ وقف است، افزود: هر کار خیری که در راه خدا، دین، مکتب و خدمت به مردم باشد، می‌توان از آن به عنوان وقف یاد کرد.

امام جمعه گرگان با اشاره به نقش رسانه‌ها در توسعه فرهنگ وقف گفت: رسانه‌ها می‌توانند در تبیین وقف در جامعه کمک کنند و افراد را به سرمایه‌گذاری در این مساله دعوت و در این راستا اطلاع‌رسانی كنند. متولیان وقف نیز تلاش کنند که مردم به آنان اعتماد داشته باشند.

کد خبر 316373

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها