همشهری آنلاین- مهدی تهرانی: پروفسور آرتور آسابرگر استاد ممتاز ارتباطات در دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو و یکی از پژوهشگران برجسته علم ارتباطات عصر سه‌شنبه پانزدهم اردیبهشت ماه مهمان همشهری‌آنلاین بود.

پروفسور آرتور آسا برگر استاد ممتاز ارتباطات در همشهری‌آنلاین

سينما نيز يكي از از علاقمندي‌هاي جدي پروفسور آرتور آسابرگر به شمار مي‌آيد. چنانچه در سخنراني‌ها و در كتاب‌هاي وي نيز بارها فيلم‌هاي سينمايي شاهد مثال قرار گرفته‌اند.

عصر امروز اما عمده صحبت‌هاي ما پيرامون سينماي كوروساوا و فيلم ماندگار  راشومون؛ روش تدريس او و شاهد مثال‌هايش در باره سينما و در آخر تفاوت سينماي امروز با سينماي دهه 60 و 70 ميلادي شكل گرفت.

جالب است بدانيد آسابرگر نوشته‌اي پرمغز در باره راشومون دارد. به زعم وي كوروساوا در اين فيلم به زيبايي و ظرافت سئوال مطرح مي‌كند و تماشاگر را بدنبال خود مي‌كشاند با اين فرض كه جواب در نهايت بدنبال خواهد آمد. غافل از اينكه در بسياري از داستانك‌هاي راشومون تماشاگر به جوابي نمي‌رسد. اين مقوله‌اي بسيار مهم است. در علم ارتباطات كه به سينما بسيار نزديك است پاسخ و پرسش مطرح است.

همچنين در باره روش تدريس؛ پروفسور آسابرگر برخي روش‌ها و متد تدريس خود را در اين گپ و گفت بيان كردند. جالب اينجاست كه وي فيلم‌هاي سينمايي و همچنين سريال‌هاي تلويزيوني را سركلاس‌هاي خود برده و در باره آنها به روش كارگاهي با دانشجويانش بحث كرده است.

براي نوشتن درباره سينما نيز آسابرگر ساده‌نويسي را بهترين روش مي‌داند. وقتي به او گفتم در كارگاه‌هاي راجر ايبرت فقيد نيز ساده نويسي و نقش بدون واسطه منتقد با مردم؛ مهمترين انگاره تدريس وي بوده؛  وي به صراحت روش نقد نويسي 50 ساله ايبرت را ستود و ساده نويسي او را راز ماندگاري‌اش دانست.

در مقوله تكنيك و زبان سينما و برتري نسبي آنها نسبت به يكديگر و يا لازم و ملزوم بودن اين دو نيز از پروفسور آسابرگر سئوال كردم. همچنين از وي پرسيدم آيا در زمان شما مباحث فني سينما بيشتر مطرح بود يا زبان و ذات سينما و جادوي تصويري آن؟

پاسخ  وي غافلگير كننده است. آسابرگر مي‌گويد در دهه 60 موج هاي سينمايي يكي پس از ديگري رونمايي مي‌شدند و تكنيك نيز پيشرفت مي‌كرد. در زمان ما هردو مفهوم با هم بودند. حالا كمي بيش يا كم. اما در حال حاضر سينما وحدت زبان و تكنيك ندارد.

کد خبر 294229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار