همشهری آنلاین-مهدی تهرانی: فرانچسکو روزی فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینمای ایتالیااست.

فرانچسکو روزی

یکی از موفق‌ترین فیلمسازان نسل دوم نئورالیسم ایتالیا فرانچسکو روزی است. او که جوایز جشنواره‌های معتبری مثل کن، ونیز و برلین را به دست آورده در دوره کاری‌اش بسیار وسواس به خرج می‌داد و بسیار گزیده کار بود و در نهایت پیش از اعلام بازنشستگی در سال 1997 تنها 19 فیلم ساخت.

روزی در سال 1922 در جنوب ایتالیا و شهر ناپل به دنیا آمد. او که تحصیلات خود را در رشته حقوق دنبال کرده بود ابتدا در رادیو به کار مشغول و در نهایت به تلویزیون و سینما وارد شد. اواخر دهه 40 و در آستانه شکل‌گیری نئورالیسم ایتالیا؛ وي این شانس را به دست آورد تا با لوکینو ویسکونتی، فیلمساز فقید و صاحب نام ایتالیایی آشنا شود و درس‌های اصلی را از او بیاموزد.

او در سال 1948 دستیار ویسکونتی در فیلم ماندگار و خوش ساخت «زمین می‌لرزد» شد و 10 سال بعد در 1958 به عنوان کارگردان، اولین اثرش را اکران ‌کرد. روزی که اولین فیلمش را بسیار دیر و در 36 سالگی ساخت ثابت کرد چقدر تحصیلات، مطالعات و معاشرت‌های او با جاودانه‌هایی مانند آنتونیونی و ویسکونتی در ساخت او به عنوان کارگردانی گزیده کار اما عاشق سینما و معناشناختی آن، تاثیرگذار بوده است.

در این سال‌ها روزی با فیلم سالواتوره جولیانو در سال 1961 خود را تثبیت کرد و همگان با امضای سینمایی او آشنا شدند؛ روایت یک قصه برای دریافت حقیقتی که کتمان شده است.

روزی کارگردانی واقعگرا و به تعبیری یکی از واقعگراترین فیلمسازان تاریخ سینما شناخته شده است. او در تمام دوران کاری‌اش به دنبال ذات اصلی سینما بود و در این میان معنا شناختی فیلم‌هایش به کار تماشاگر ساده پسند و خواهان قصه‌های تجاری هم می‌آمد چرا که روزی به درون حقیقت‌های جاری نفوذ می‌کرد و تماشاگر را به دنبال معنا کشید.

پیش‌بینی فرانچسکو روزی در سال 1992 درباره سینمای 30 سال بعد واقعا قابل توجه است. او در مصاحبه‌ای پیش‌بینی کرده بود در 3 دهه آینده، دیگر نه سینمای معنا شناختی و حقیقی وجود خواهد داشت و نه تماشاگر معناپسند. فقط سینماگران مستقل و عاشق ذات سینما می‌توانند معدود تماشاگر واقعی را سیراب کنند...

  • فيلم هاي عمده

سيسيل/1960

سالواتوره جوليانو/1961

دست ها روي شهر/1963

انريكو ماتئي/1972

لاكي لوچيانو/1973

مسيج در آبولي توقف كرد/1979

سه برادر/1980

بدرود پالرمو/1991

ترك مخاصمه/1997

  • افتخارات

برنده خرس نقره اي جشنواره برلين/سالواتوره جوليانو/1962

برنده شير طلايي جشنواره ونيز/دست ها روي شهر/1963

برنده نخل طلاي فستيوال فيلم كن/ انريكو ماتئي/1972

کد خبر 277819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =