همشهری آنلاین - مهدی تهرانی: مصطفی عقاد کارگردان و تهیه‌کننده سینما اهل کشورسوریه بود. دو ساخته مهم او محمدرسول‌الله(ص) و عمر مختار از مهمترین فیلم‌های مربوط به جهان اسلام به شمار می‌آیند.

مصطفی عقاد

مصطفي عقاد متولد اول جولاي 1930در شهر حلب سوريه بود؛ او در 21 سالگي در سال 1951 در دانشگاه معتبر لس آنجلس (UCLA) در رشته هنر و تئاتر ثبت نام مي‌كند و 4 سال بعد فارغ التحصيل مي‌گردد كه در اين فاصله نيز عمدتا در دروس عمومي دوره‌هاي كارشناسي سينما شركت فعال داشته است.

 به گفته پدر عقاد؛ مصطفي در سن 19 سالگي وقتي عازم آمريكا مي‌شود تنها چيزي كه از پدرش مي‌خواهد نسخه‌اي عالي از قرآن مجيد بوده است و اما به گفته خودش تنها كتابي كه با خود برگردانده همين مجلد كلام‌الله بوده است. او خود را مقيد به تلاوت قرآن و عمل به آن مي‌دانست. 

عقاد؛در 25 سالگي كار در تلويزيون را آغاز كرد و به سبب تسلط به زبان انگليسي از همان ابتداي كار به نگارش فيلمنامه و ارائه طرح‌هاي تلويزيوني و سينمايي پرداخت. طرح‌هايي كه عمدتا براي كانالNBC انجام مي‌گرفت. 

  عمده فعاليت‌هاي پس از فارغ‌التحصيلي مصطفي عقاد به كار در تلويزيون مي‌گذرد.اما عقاد در ابتداي سال 1974 پايه‌گذاري بزرگ‌ترين اثر سينمايي زندگي‌اش را انجام داد. او در 44 سالگي استارت ساخت فيلمي را شروع كرد كه از نوجواني آرزويش را در سر مي‌پرورانيد. ساخت فيلمي درباره حضرت رسول (ص) .

مصطفی عقاد و آنتونی کوئین در پشت صحنه فیلم محمد رسول الله ص ۱۹۷۶

اين اتفاق با پيدا شدن تهيه كنندگاني از چند كشور آغاز شد و عقاد با وسواس به انتخاب بازيگران پرداخت. فيلم محمد رسول‌الله (ص) با عنوان اصلي The Message  در يك اكران سراسري بي‌مانند و با يك برنامه‌ريزي درست و حساب شده به نمايش درآمد. 
    
 در 9 مارس سال 1977 نمايش سراسري در آمريكاي شمالي و در 8 جولاي همان سال اكران اروپايي فيلم در فرانسه آغاز شد و در مجموع چيزي حدود 2 سال اكران اين فيلم ادامه يافت تا زماني كه در اكتبر سال 1979 اكران به تركيه رسيد.
    
 سازنده فيلم محمد رسول الله(ص)، در حين ساخت و سازش، كاري ابتكاري نيز انجام داد. عقاد يك ورسيون انگليسي و يك نسخه عربي از فيلم تهيه كرد. نسخه عربي در واقع بازيگراني داشت كه عمدتا عرب زبان بودند و كيفيت كار در پايان به گونه‌اي بود كه با نسخه انگليسي به همراه بازيگران نامي و بين المللي برابري مي‌كرد.

فيلم 177 دقيقه‌اي محمد رسول‌الله(ص) اگرچه با بودجه‌اي معادل 10 ميليون دلار ساخته شد و اگرچه براي سود ساخته نشده بود؛ اما در واقع بسياردر گيشه مورد استقبال قرار گرفت و براي جوايز بسياري در جشنواره‌هاي سينمايي نامزد شد كه يكي از مهم ترين اين نامزدي‌ها، نامزدي جايزه اسكار بهترين موسيقي براي اين فيلم بود.

ديگر ساخته جاودانه مصطفي عقاد "عمر مختار"است. فيلمي كه عقاد در سال 1980 ساخت و بسيار مورد توجه قرار گرفت، فيلم 206 دقيقه اي عمر مختار (با عنوان اصلي شير صحرا: (Lion of The Desert) كه با بودجه‌اي حدود 30 ميليون دلار ساخته شد به مانند اكران پيوسته و سراسري و بسيار موفق «محمد رسول الله(ص) » با استقبال پرشكوه و بي‌حدي روبه رو شد.
    
 عمرمختار (شير صحرا) در 17 آوريل 1981 در آمريكاي شمالي به طور سراسري به اكران رسيد و از 25 سپتامبر همان سال اكران اروپايي‌اش با نمايشي در سينماي فنلاند ادامه يافت و بعد از 4 سال در اكتبر 1985 نمايش فيلم به سينماي تركيه رسيد.
    
 مصطفي عقاد پس از اين 2 پروژه نفس‌گير كه از سال 1974 تا 1982 وقت و عمرش را بر سر آنها گذارده بود، به تهيه كنندگي در سينما و تلويزيون ادامه داد. جان كارپنتر (او را با فيلم هاي هالووين به ياد بياوريد) عمده فيلم‌هاي خود در ژانر ترسناك را با تهيه كنندگي عقاد به سرانجام رسانيد.
    
 يكي از آرزوهاي ديرين مصطفي عقاد در واقع شايد اصلي‌ترين آرزوي عقاد كه تا زمان درگذشتش از آن صحبت مي‌كرد؛ ساختن فيلمي با موضوع صلاح‌الدين ايوبي بود.
    
  عقاد براي به نتيجه رساندن اين پروژه به تهيه كنندگان پرنفوذي نياز داشت چرا كه هزينه توليد اين فيلم چيزي حدود 100 ميليون دلار برآورد مي‌گرديد. سرانجام مصطفي عقاد؛ در 11 نوامبر 2005 در پي يك حادثه تاسف بار تروريستي و انفجار بمب در محل اقامتش در هتلي در اردن درگذشت.

  • فيلم هاي عمده:

محمدرسول الله/1976

هالوين/1978

شيرصحرا/1980

هالوين2/ 1981

هالوين3 /1982

ملاقات ترس/1986

هالوين4 /1988

هالوين5 / 1989

کد خبر 275915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =