همشهری آنلاین -مهدی تهرانی: جان فرانکن هایمر، فیلمساز مولف سینمای جهان و سینماگری که ساخته‌هایش واقعگرا و حقیقت گرا شناخته می‌شد در ۱۹ فوریه ۱۹۳۰ در نیویورک به دنیا آمد.

فرانكن هايمر؛قبل از اتمام دبیرستان وارد مرکز آموزش بازیگری در نیویورک شد و همزمان با اتمام کالج از این مدرسه نیز فارغ‌التحصیل گرديد. در بیست سالگی با کمک بعضی از دوستان و استادان مرکز بازیگری نیویورک به تئاتر راه پیدا کرد و سه سال در نقش‌های مختلف بازی کرد.

 او با این تجربه بازیگری تئاتر در23 سالگی در1953 وارد رادیو شد و به عنوان نویسنده و بازیگر نمایش‌های رادیویی به فعالیت پرداخت. کار خلاقه همراه با نظم و ترتیب مثال‌زدنی وی باعث شد تا از سوی تلویزیون نیویورک دعوت به همکاری شود.

 از ماههای آغازین فعالیت در تلویزیون نیویورک؛ با سیدنی لومت آشنا شد و به عنوان دستیار کارگردان با او همکاری کرد. بعد از 2 سال شخصا نویسندگی و کارگردانی مجموعه‌های تلویزیونی را انجام داد که از مهمترین آنها مجموعه تلویزیونی برف‌های کلیمانجارو است.

 در سال 1957 و در حالی که با تلویزیون نیویورک قرارداد داشت ، در یک فرصت استثنایی اولین فیلم سینمایی اش یعنی بیگانه جوان را کارگردانی می کند.

در1962 در حالی که چارلز شریچتون مشغول کارگردانی پرنده باز آلکاتراز بود جای او را می گیرد. این مقوله سه سال بعد و در1965 تکرار می شود. آرتور پن از کارگردانی فیلم ترن کنار گذاشته می‌شود و هایمر جای او را پر می‌کند.

جان فرانکن هایمر، فیلمساز مولف سینمای جهان و سینماگری که به عنوان یک واقعگرا و حقیقت‌گرا شناخته می‌شد بسيار به اين سبك فيلمسازي اصرار مي ورزيد. نقل قول زير از اوست:

سینمایی که در آن واقعیت‌ها به زبان تصویر و خلاصه شده کنار هم قرار بگیرند سینمایی است که من دوست دارم و به دنبالش هستم .در ژانرهای مختلف فیلم ساخته‌ام و علت این گستردگی همان پیدا کردن واقعیت است حالا اگر حقیقت را هم بخواهم با واقعیت درآمیزم؛باز هم به سراغ سینما خواهم رفت از سینما گویاتر برای ارائه حقیقت و واقعیت چیز بهتری نمی‌شناسم .

  • فيلم‌هاي عمده:

كانديداي منچوري/1962

پرنده باز آلكاتراز/1962

7 روز در ماه مه/ 1964

ارتباط فرانسوي2/1975

مبارزه/1982

جزيره دكتر مورو/1996

رونين/1998

بازي‌هاي گوزن قطبي/2000

راهي به سوي جنگ/2002

  • افتخارات

2 نامزدي گلدن گلوب براي فيلم‌هاي كانديداي منچوري1962 و هفت روز ردر ماه مه 1964

13 بار نامزدي جايزه نلويزيوني امي و كسب 5 جايزه‌. آخرين بار براي فيلم راهي به سوي جنگ 2002

2 نامزدي نخل طلاي كن براي فيلم‌هاي آسمان فرور مي‌ريزد 1962 و دومين 1966

کد خبر 275744

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =