همشهری آنلاین-مهدی تهرانی: شرکت فیلمسازی تری‌استار به رغم جمع و جوربودنش در مقایسه با شرکت مادر یعنی کلمبیا، در ساخت و ساز و نمایش فیلم‌های سینمایی در این ۲ دهه موفق عمل کرده‌است.

تری استار

  در سينماي‌آمريكا هميشه كمپاني‌هاي بزرگ سهم مي‌برند و استوديوهاي كوچك بايد به كارهاي مستقل يا كوچكتر بپردازند. با اينهمه ظهور تري‌استار كمي تا قسمتي اين قانون نانوشته را برهم زد.

تاريخ تاسيس تري‌استار با آن نماد زيبايش (اسب بالدار سفيد) به سال 1982 برمي‌گردد. در آن زمان در هاليوود ؛چند تلويزيون بزرگ مانند CBS يا HBO تري استار را از كلمبيا خريدند و دست به دست، اين اسب سفيد بالدار را چرخاندند كه سرانجام كار نيز؛ به‌جايي نرسيد و اسب بالدار دوباره به شركت مادر برگشت. هرچند خود شركت اصلي يعني كلمبيا به نوعي زيرمجموعه سوني هم به حساب مي‌آيد.

اصلا اين دست به دست‌شدن‌هاي تري استار باعث شد شركت‌هاي فيلمسازي ديگر نيز مانند پارامونت اين روند را تجربه كنند كه عمدتا موفقيتي براي آنها حاصل نشد.  بامزه اينجاست كه شركت كوكاكولاهم يك بار سهام تري‌استار را خريد، اما از 1991 تا الان ديگر خبري از اين خريد و فروش‌ها نيست.

عمده فعاليت تري‌استار در سال‌هاي آغازين سرويس‌دادن به شبكه‌هاي تلويزيوني CBS بود كه كارهاي تلويزيوني و داستاني‌اش در استوديوهاي اين شركت، تصويربرداري مي‌شد. كلمبيا نيز تعدادي از طرح هايش را به تري استار واگذار مي‌كرد كه اتفاقا تعدادي از اين كارها، آثاري قابل توجه‌هم از كار درآمدند.

يكي ديگر از اقدامات خاصي كه در تري استار بين سال‌هاي 1989 تا همين اكنون انجام مي‌گرفت، دوباره‌سازي تعدادي از آثار قديمي كلمبيا بود. طي 2 دهه اخير كه هاليوود به دام دوباره‌سازي و دنباله سازي افتاده؛ بسياري از شركت‌هاي فيلمسازي تمايل داشتند خودشان مستقيم وارد اين عرصه خطرناك نشوند و در واقع شريكي كوچك را درگير اين گونه طرح‌ها كنند.

كلمبيا هر چه را كه در اين زمينه به تري‌استار سپرده پشيمان نشده؛ هر چند بسياري از اين آثار دوباره سازي كارهاي تلويزيوني بوده باشد يا حتي كارتون‌هاي قديمي كه دوباره سازي و به صورت سريال پخش شدند. در اين ارتباط انيميشن «خانواده دوست داشتني» محصول 1993 بهترين مثال مي‌تواند باشد.

دنی براسکو محصول ۱۹۹۷ شرکت تری استار

تري استار در شروع كارش ابتداي دهه 80 چند فيلم خوب كه با استقبال هم روبه رو شد، ارائه كرد كه از اين ميان «جايي در قلب» ساخته كارگردان قديمي رابرت بنتون بسيار كولاك كرد، اما اين روند هميشگي نيست. چنانچه در دهه 90 تري استار حدود 70 فيلم عرضه كرد كه نيمي از آنها شايد اصلاموفقيتي به دست نياوردند. اگرچه فيلمي مانند «فيلادلفيا» با بازي تام هنكس حتي به اسكار هم رسيد. فيلمي كه محصول سال 1993 بود و اتفاقا سال 93 يكي از بهترين و شايد بهترين سال تري استار باشد، چرا كه در همين سال فيلمي ديگر از اين كمپاني اكران شد به نام «بي خواب در سياتل» كه باز هم تام هنكس در آن ايفاي نقش مي‌كرد. فيلمي خانوادگي و بسيار لطيف كه بشدت مورد استقبال قرار گرفت.

سال 96 هم با «جري مگواير» با بازي تام كروز سال خوبي براي تري استار بود، همچنين بايد از سري كارتون‌هاي نينجا ياد كنيم كه به هرحال تري استار را در زمره انيميشن سازان قرار مي‌داد.

سال 97 با فيلم جاودانه «دني براسكو» با حضور آل پاچينو و جاني دپ و آثاري نظير «بهتر از اين نمي شد» با حضور جك نيكلسون و همچنين فيلم عالي «هفت سال در تبت» بابازي براد پيت ديگر روزهاي خوب تري‌استار را يادآوري مي‌كند.

اما هرچه به هزاره سوم نزديك مي‌شويم و بعد از آن، اوضاع ديگر آنچنان مساعد نيست. در اين سال‌ها كارهاي تري‌استار عمدتا به ساخت 4 يا 5 فيلم محدود مي‌شد كه عمده آنها نيز موفقيت درپي نداشتند. از كارهاي چند سال اخير تري استار فيلم 88 دقيقه محصول سال 2008 و با حضور آل پاچينو قابل ذكر است.

تري استار علي‌رغم اين كه تنها حدود 35 سال دارد، اما بين غول‌ها توانسته براي خودش اعتباري كسب كند. اگرچه بسياري از آثاري كه ذكر كرديم، به هر حال سال‌ها از زمان ساختشان گذشته، اما بايد به ديگر رقباي تري استار هم اشاره كرد كه از پس اين كمپاني فسقلي برنيامدند.

تري استار در بين استوديوهاي فيلمسازي بيشتر آبروداري كرده و اگر نتوانسته در چند سال اخير فيلم‌هاي زياد يا آثار خوب توليد كند، حداقل در زمينه توزيع و پخش فعال و قدرتمند ظاهر شده است.

کد خبر 273889

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار