امروز که کشور از شرایط خاصی در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش به وحدت میان مسئولان احتیاج دارد، دعوای لفظی روسای قوای مجریه و قضاییه در رسانه‌ها و به تشنج‌کشیده‌شدن فضای سیاسی کشور موجب شده است تا مردم و بسیاری از دلسوزان انقلاب اسلامی، از این رفتار، ابراز گلایه و ناراحتی کنند.

از همین رو ما نیز با سردار یدالله جوانی، معاون سابق سیاسی سپاه به گفت‌وگو نشسته‌ایم تا نظر وی را در این زمینه جویا شویم.

  • با توجه به شرایط کنونی کشور و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درخصوص وحدت میان مسئولان، به‌نظر شما این نامه‌نگاری‌های اخیر میان روسای قوای مجریه و قضاییه به صلاح کشور است؟

ما امروز در شرایطی هستیم که بیش از هر زمان دیگری نیاز به وحدت داریم و این وحدت هنگامی تحقق پیدا می‌کند که مسئولان کشور و روسای قوا دارای همدلی با یکدیگر باشند و اگر اختلافاتی یا مسائلی با هم دارند پشت‌درهای بسته مسائل را حل و فصل کنند و مشکلات درونی خود را به سطح جامعه نکشانند زیرا انتظار مردم از مسئولان خروج فضای داخلی کشور از التهاب اقتصادی است نه تسویه حساب آنها با یکدیگر. این اختلاف از یک طرف در مردم اثر سوئی خواهد داشت و باعث دلسردی آنها خواهد شد و از طرف دیگر دشمنان را خوشحال و امیدوار می‌کند؛ دشمنانی که یکی از راهبردهای اساسی آنها در این سال‌ها ایجاد اختلاف در کشور ما بوده است.

  • به‌نظر شما راهکار قانونی برای حل اختلاف قوا چیست و چرا سران سه قوه به این راهکار متمسک نمی‌شوند؟

دلیل این اختلاف میان قوا، قطعا خلأ قانونی نیست بلکه دلیل این نوع اختلافات، بی‌توجهی به قوانین و عدم‌پایبندی به قوانین است. قانون اساسی ما رویکردها و عملکردها را به‌طور کامل مشخص کرده است و همچنین مشخص شده که هر دستگاه یا قوه‌ای از چه اختیاراتی برخوردار است. علی‌القاعده ما نباید در کشور به‌دنبال آن باشیم که مسائل را همانگونه که خود برداشت می‌کنیم حل و فصل کنیم بلکه همه باید به‌دنبال این باشیم که آنچه قانون برعهده ما گذاشته همان را دنبال کرده و به آن توجه کنیم.

البته ناگفته نماند که برای حل اختلافات میان قوا، رهبر معظم انقلاب طی یک حرکت مدبرانه هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه را به ریاست آیت‌الله شاهرودی تشکیل دادند. هرچند وظیفه این هیأت مشورتی است اما امیدواریم که با ارجاع برخی مشکلات به این هیأت، انسجام و استحکام بیشتری میان سران قوای جمهوری اسلامی‌ حاکم شود.

  • شما در حال حاضر اولویت‌های اصلی کشور را چه می‌دانید؟

جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون در شرایط جنگ اقتصادی است. در شرایطی که دشمنان فشارهای زیادی را بر ما وارد می‌کنند و باتوجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و اولویت‌های امروز پرداختن به مسائلی که اخیرا از سوی رؤسای قوا دیدیم نیست، بلکه اولویت‌های امروز ما توجه به مسائل اساسی جامعه و خصوصا مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است و اگر ما بخواهیم موضوعات را اصلی و فرعی کنیم، طبیعی است هرکسی که به این صحنه نگاه کند، این موارد و مسائلی که به آن پرداخته می‌شود از مسائل دست چندم خواهد بود.

مسائل اصلی کشور، امروز چیزی است که مردم با تمام وجود خود حس می‌کنند که در رأس آنها وحدت وجود دارد. این وحدت برای این است که ما در کشور ثبات و آرامش داشته باشیم و بتوانیم کشور را پیش برده و بر مشکلاتی که دشمنان می‌خواهند بر ما تحمیل کنند فائق آییم. رهبر معظم انقلاب طی سال‌های اخیر همواره تأکید داشتند که مسئولان، به‌خصوص مسئولان قوا اختلافات را به سطح جامعه نکشانند و همین نکته کفایت می‌کند که ما به این جمع‌بندی برسیم که طرح این نوع نامه‌نگاری‌ها و پرداختن به آنها در رسانه‌ها نمی‌تواند تأمین‌کننده منافع و حقوق ملت باشد.

کد خبر 189278

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار