ترجمه - شینا امیری: در شلوغی ساخت و ساز های انبوه ژانر اکشن ، دیگر بندرت بتوان فیلم خوش ساخت و متفاوتی را پیدا کرد که حرفی برای گفتن داشته باشد. از اینروست که عمده منتقدین سینما ، مدتها است که کمتر به نوشتن در باره چنین فیلم هایی می پردازند. در این میان اما به نظر می رسد فیلم سالت salt توانسته نظرهای مثبت تعدادی از منتقدین مانند راجر ایبرت را به خود جلب کند . آنچه در پی می آید ترجمه ی نقد او در باره تریلر اکشن سالت است . با این یادآوری که سالت از 23 جولای سالجاری به اکران سراسری راه یافت و به عنوان یک تریلر اکشن جاسوسی با بودجه ساخت حدود 110 میلیون دلار ، توانسته فروش نسبتا خوبی معادل 262 میلیون دلار نیز داشته باشد:

مهدی تهرانی

  " سالت" یک تریلر عالی است. این فیلم انگاره های یک فیلم بد و غیر قابل تحمل را بصورت لذت بخشی به تصویر کشیده و در حقیقت ،‌ سرکوفتی به همه فیلمهای اکشن بدساختی است که در سرتاسر آنها تنها سر و صداهای اضافی و در هم برهم مغز آدم را متلاشی می کند. ممکن است اینقدر درگیر دیدن فیلم شوید که حدود 100 دقیقه به ساعت خود نیم نگاهی هم نکنید.در این فیلم همانند کارتون Road Runner  اثری از قوانین فیزیک وجود ندارد . "آنجلینا جولی" در نقش "اولین سالت" ، به سرعت باد در فضا حرکت می کند و اصلا به پایین نگاه نمی کند.

"سالت" مامور باتجربه سازمان سیا ، برای انجام ماموریتهای خود هر کاری می کند. از بلندترین ارتفاع ها می پرد و خود را در موقعیت هایی قرار می دهد که هر لحظه امکان مرگش وجود دارد . او در بسیاری موارد از هنر پارکور استفاده میکند ؛ یعنی بجای اینکه برای پایین آمدن از بلندیها از پله استفاده کند ، از آن ارتفاع می پرد و یا اگر در مسیرش به مانعی برسد ، تغییر ‌مسیر نمی دهد بلکه آن را با حرکات پارکور پشت سر می گذارد . به عبارتی هر طور بشود بر تمامی موانع پیش روی خود غلبه می کند. تقلاهای "سالت" در این فیلم تقریباً یادآور "لولا" در فیلم " بدو لولا ،‌ بدو" ساخته تام تیکور است. البته قرار نیست در این نقد چیز زیادی از داستان فیلم را لو بدهم  .‌ زیرا آخرین ساخته "نویس" از آنگونه آثاری است که اطلاع نداشتن از داستان آن در هنگام دیدن فیلم لازم است.

ولی اگر بخواهم ساده بگویم : این فیلم ماجرای زنی است که مصمم است جهان را یک تنه از یک ویرانگری اتمی نجات دهد. در هر حال علت توجه به فیلم ،‌ موضوع آن نیست بلکه کارگردانی ماهرانه فیلیپ نویس در خلق صحنه های اکشن به ویژه نمایش اتفاقات دلهره آور است که باعث جذب بیننده می شود. سالت از آن فیلمهایی نیست که بر سر هر گره مدت زیادی تلف و آنها را بی دلیل پیچیده کند.

مهدی تهرانی

افشای هر رازی در فیلم ،‌ موقعیتی برای بوجود آمدن یک صحنه تعقیب و گریز است. "اولین سالت" پشت سر هم  موقعیت های دشوار را طی می کند ؛ او به تنهایی و فقط با تعداد محدودی اسلحه ، ‌نارنجک و پرتاب کننده راکتی دست ساز به مکانهای غیر قابل نفوذ وارد می شود و حتی از آنها خارج می شود. گفته می شود تنها تفاوت "جینجر راجرز" ( هنرپیشه امریکایی دهه 1930 ) با زوج هنری اش ، "‌فرد آستر" از لحاظ مهارت و توانایی ، پوشیدن کفش های پاشنه بلند بوده ،‌ پس به این ترتیب "اولین سالت" نیز درست شبیه جیمز باند است . در صحنه آغازین فیلم ، "اولین" را در زندانی در کره شمالی با دهان بسته و زنجیر شده به زمین بتونی می بینیم ،‌در حالیکه اطرافش را بنزین ریخته اند. البته نمی گویم که از این مخمصه نجات پیدا می کند یا نه .

سالت جدیدترین فیلم "فیلیپ نویس" فیلمساز استرالیایی تبار سینما است که سبک های متنوعی را تجربه کرده ، از تریلر  "تام کلنسی" تا درام خشن و عالی "Rabbit-Proof Fence ". او به کمک فیلمبرداری "رابرت السویت" و تدوین "استوارت بیرد" و "جان گیلوری" اثر فوق العاده ای را ارائه کرده . این فیلم مملو از صحنه های تعقیب و گریز خوب است . همانطوریکه خوانندگان نقدهای من می دانند بطور کلی صحنه های این چنینی تازگی شان را برای من از دست داده اند ولی به هر حال باید اذعان کنم که یک صحنه خوب ، یک صحنه خوب است. علیرغم اینکه از جلوه های ویژه بوفور در آن استفاده شده ولی این موضوع در علاقمندی مخاطب تاثیری سوء نداشته است.

آنجلینا جولی در نقش خود بخوبی جا افتاده و با بازی پخته خود ابعاد متفاوتی به فیلم بخشیده است. او با انرژی  پایان ناپذیری به ایفای نقش می پردازد و بر خلاف انتظار ، و با وجود دارا بودن مشخصه های کافی ، ظاهر یک ابر قهرمان را بخود نمی گیرد و بیشتر شبیه یک مبارز شجاع و با اراده ظاهر می شود.

"فیلیپ نویس" با ساخت "سالت" راه و روش نبوغ آمیز و هنرمندانه ای برای غلبه بر تاریخ و احیای روسها به عنوان خائن را ارائه کرده اما هیجان انگیزترین مسئله این است که وی یک ژانر سینمایی را با این کیفیت و بخوبی به تصویر کشیده است.

منبع : شیکاگو سان تایمز سپتامبر 2010 ‌      

کد خبر 115923

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار