• بارسلون؛ شهر فوتبال و معماری و دریا

  بارسلون؛ شهر فوتبال و معماری و دریا

  آرش خانی: درست روز بازی فینال لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۱۵ میلادی، بین تیم‌های بارسلونا و یوونتوس وارد بارسلون شدم که البته این بازی در شهر برلین برگزار می‌شد. شهر، چهره‌ای کاملاً فوتبالی به‌خود گرفته بود.

 • دوچرخه‌ی شماره‌ی ۹۷۹ منتشر شد

  دوچرخه‌ی شماره‌ی ۹۷۹ منتشر شد

  هفته‌نامه‌ی دوچرخه، پنج‌شنبه‌،۲۶دی۱۳۹۸ ، شماره‌ی کاغذی ۹۷۹خود را برای نوجوانان منتشر کرد.

 • دوچرخه‌ی شماره ۹۷۸ منتشر شد

  دوچرخه‌ی شماره ۹۷۸ منتشر شد

  هفته‌نامه‌ی دوچرخه، پنج‌شنبه‌،۱۹دی۱۳۹۸ ، شماره‌ی کاغذی ۹۷۸خود را برای نوجوانان منتشر کرد.

 • عروسکی که از میراث فرهنگی می‌گوید

  عروسکی که از میراث فرهنگی می‌گوید

  در دنیا شخصیت‌هایی که آموزش میراث فرهنگی می‌دهند، زیاد نیستند. شاید بشود به «پاتریموینویا»، عروسک اسپانیایی و «دوکوموداکی»، عروسک‌ ژاپنی اشاره کرد. این شخصیت‌ها در حوزه‌ی میراث فرهنگی و میراث طبیعی برای کودکان و نوجوانان فرهنگ‌سازی می‌کنند.

 • جشنواره‌ای برای عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها

  جشنواره‌ای برای عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها

  طاهره نمرودی: «تمرین زندگی»، شعار پنجمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی است. از هفتم دی‌ماه تولیدکنندگان اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها از همه جای ایران برای نمایش و عرضه‌ی محصولات خود به مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آمده‌اند.

 • آماده در روزهای سخت!

  به مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی

  آماده در روزهای سخت!

  نفیسه مجیدی‌زاده : «اگر معلم وارد کلاس شود و یک‌دفعه بگوید برگه‌ها روی میز، امتحان ریاضی داریم، همه می‌ترسید! اما وقتی از قبل اطلاع بدهد فردا امتحان ریاضی می‌گیرم، از قبل آمادگی دارید و بدون اضطراب امتحان می‌دهید.

 • آلودگی هوا و روزهای تعطیل

  آلودگی هوا و روزهای تعطیل

  نفیسه مجیدی‌زاده: دیگر پدر تنها طرفدار شبکه‌ی خبر در خانه‌ی ما نیست؛ من هم کنترل را زمین نمی‌گذارم و چشمم را از زیرنویس‌ها برنمی‌دارم. اصلاً درست از روز تعطیل استفاده نمی‌کنم تا جواب این سؤالم را بگیرم که آیا فردا تعطیل است؟

 • یلدا و مکافات

  یلدا و مکافات

  علی مولوی: لابد توی دلتان می‌فرمایید مکافات هم مکافات‌های قدیم! «یلدا» که دیگر مکافات نمی‌شود. این «مکافات‌نامه» هم دیگر شورش را درآورده. یلدا، جشن است و سرور و شبی است که دور هم در آن می‌خوریم و می‌آشامیم و فال می‌گیریم و کیفش را می‌بریم.

 • یلدای دوست‌داشتنی

  یلدای دوست‌داشتنی

  داستان زندگی من از شب یلدا شروع شد، پس یلدا برایم خیلی دوست‌داشتنی‌تر است!

 • یلدای مهربانی

  یلدای مهربانی

  چند ساعتی می­‌شود که کرسی را آماده کرده و خوراکی­‌ها را رویش چیده. هندوانه­ را قاچ کرده و آجیل­ را در کاسه ریخته. چای هل‌دارش را هم فراموش نکرده. لباس گل­‌گلی‌­اش را پوشیده و چشم‌­انتظار است؛ چشم­‌انتظار نوه‌­های کوچکش و دو فرزند دُردانه‌­اش.

 • سفر به سرزمین قهرمانان

  گفت‌وگو با «مجید شفیعی»، نویسنده

  سفر به سرزمین قهرمانان

  نیلوفر نیک‌بنیاد: «مجید شفیعی»، نویسنده‌ی پرانرژی و خوش‌ذوقی است که کتاب‌های زیادی برای کودکان و نوجوانان نوشته و فهرستی بلندبالا از جوایز گوناگون ادبی در کارنامه‌اش دارد. او در بسیاری از کارهایش به‌سراغ داستان‌های کهن رفته و با بازآفرینی آن‌ها آثار ارزشمندی را قلم زده است.

 • بیداری

  بیداری

  الهه صابر: یک مورچه، زندگی را چه ساده می‌گیرد. مثل صفحه‌ای بزرگ برای پیمودن و گم‌نشدن. انگار که همه‌جا، خانه‌ی مورچه‌هاست و همه‌جا هم برایشان دانه‌ای هست.

 • لذت دوست داشتن

  لذت دوست داشتن

  بچه‌تر که بودم، درست وقتی تمام آرزوهایم در دنیای ورزش و زرق و برق‌ قهرمان‌شدن خلاصه می‌شد، وقتی می‌شنیدم شب یلدا طولانی‌ترین شب سال است، بدم می‌آمد.

 • حواست به شادی‌های من هست

  حواست به شادی‌های من هست

  یاسمن رضاییان : داشتم به تضادها فکر می‌کردم. راستش همه‌چیز از صبح امروز شروع شد. بی‌حوصله بودم و کمی هم دیر از خواب بیدار شدم. با خودم کلنجار رفتم تا بالأخره توانستم از تختم دل بکنم، بلند شوم و کار مفیدی انجام بدهم؛ اما نشد.

 • خشمت را قورت بده!

  خشمت را قورت بده!

  نفیسه مجیدی‌زاده: «خشمت را از روی میز بردار، آن را داخل لیوان آب جوش بینداز، بعد بنشین کنار پنجره، یک چاشنی شیرین به آن اضافه کن و مثل دمنوشی تلخ یا گس، مزه‌مزه‌اش کن.»این پیشنهاد درونم بود، حاصل نجوایی درونی؛ وقتی حسابی عصبانی و خشمگین بودم.

 • این عروسک‌ها، پرستار کودکــان بیمار هستند!

  این عروسک‌ها، پرستار کودکــان بیمار هستند!

  طاهره نمرودی: همیشه فکر می‌کنیم اختراع‌کردن کار خیلی سختی است و هرکسی هم از پس آن برنمی‌آید، اما خبر نداریم خلاقیت می‌تواند کاری کند که حتی در بدترین شرایط هم اختراعی کنیم که نه تنها خودمان بلکه صدها نفر دیگر از آن استفاده کنند.

 • روزهای قصه ‌گویی!

  روزهای قصه ‌گویی!

  قطار بیست و دوم جشنواره‌ی بین المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ایستگاه ‌پایانی نزدیک می‌شود. اختتامیه‌ی این جشنواره در دو بخش ملی و بین‌المللی از ۲۶ تا ۳۰ آذر درحال برگزاری است.

 • دور کُرسی یلدا با اهالی ادب

  دور کُرسی یلدا با اهالی ادب

  نیلوفر نیک‌بنیاد : با نزدیک شدن به پایان پاییز، تصمیم گرفتیم یک شب یلدای متفاوت دوچرخه‌ای داشته باشیم. برای همین سراغ چند نفر از اهل ادب، یعنی نویسنده‌ها، شاعرها و مترجم‌های حوزه‌ی کودکان و نوجوانان رفتیم تا چند و چون یلدا را از آن‌ها بپرسیم و ببینیم برای قشنگ‌تر شدن این رسم دیرینه چه پیشنهادهایی دارند.

 • نوشتن حالم را خوب می‌کند

  گفت‌وگو با «سجاد افشاریان»، نویسنده و بازیگر

  نوشتن حالم را خوب می‌کند

  نوجوانی آدم‌ها معمولاً از جالب‌ترین دوران زندگی‌شان است و معمولاً همه، خاطره‌های جالبی از آن دوران دارند. برای همین وقتی امکان گفت‌وگو با «سجاد افشاریان»، نویسنده، طنزپرداز، بازیگر و کارگردان تئاتر برایم میسر شد، یک‌راست به سراغ خاطرات نوجوانی‌اش رفتم.

 • قورباغه‌ی قرمز در صف بنزین

  گشتی در موزه‌ی پمپ بنزین

  قورباغه‌ی قرمز در صف بنزین

  نیلوفر شهسواریان: از دور فولکس قورباغه‌ای قرمز و پژوی سفید قدیمی که در صف بنزین ایستاده‌اند، توجه عابران را به‌خودشان جلب می‌کنند؛ ماشین‌هایی که به‌نظرم از ماشین‌های امروز، بهتر و محکم‌تر ساخته شده اند.

 • روزی که بابا برگشت

  روزی که بابا برگشت

  فاطمه سرمشقی: مامان همیشه می‌گفت: «از دختر خاله‌ات یاد بگیر!» فرقی نمی‌کرد کِی کجا و برای چه؛ این حرف همیشگی‌اش بود. شنیدن این جمله برایم آن‌قدر عادی شده بود که دیگر حتی عصبانی‌ام هم نمی‌کرد.

 • دانشمندی بدون چهره!

  دانشمندی بدون چهره!

  مهسا لزگی: این‌جا کافه‌علم، کافه‌ی «آلبرت اینشتین» است. من مارمولک فراک‌پوشم و این‌جا زندگی می‌کنم. همین که عموآلبرت پایه‌ی نُت را تنظیم کرد و کتاب نت را ورق زد،

 • سرزمین کتاب‌ها

  سرزمین کتاب‌ها

  من در کوچه پس‌کوچه‌های کتاب‌خانه‌ی کوچک کنج اتاقم زندگی می‌کنم؛ تنها جای رؤیایی‌ زندگی‌ام همین‌جاست. آن‌جا پرواز می‌کنم، می‌خندم و رهایی عجیبی دارم که کسی غیر خودم آن را نمی‌فهمد. گاهی ساعت‌ها در اتاق می‌مانم و می‌خوانم و می‌خوانم تا هم از دنیا فاصله بگیرم، هم دنیا را بیش‌تر بفهمم!

 • طهران در تهران

  دور گردون دست ماست

  طهران در تهران

  آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم. بعضی ضرب‌المثل‌های ایرانی خیلی درست‌اند؛ مثل این ضرب‌المثل. دقیقاً هم به کسانی اشاره دارد که تمام هفته‌ی کسالت‌بارشان را با این انگیزه می‌گذرانند که بالأخره بعدازظهر چهارشنبه فرامی‌رسد و با خانواده راهی شمال می‌شوند!

 • انتظار و یک شعر دیگر

  انتظار و یک شعر دیگر

  محسن حسینی: لحظه‌ی قرار قاصدک نشست روی ریل

 • آدم‌های مهم زندگی‌مان

  آدم‌های مهم زندگی‌مان

  یاسمن رضائیان: یک‌بار جایی خواندم، ما همیشه پررنگ‌ها را می‌بینیم و حواسمان از کم‌رنگ‌ها پرت می‌شود. ما همیشه پرصداها را می‌شنویم و از ساکت‌ها غافل می‌شویم.

 • نــان و مکـافات!

  نــان و مکـافات!

  علی مولوی: احتمالاً وقتی امروز و بعد از ماه‌ها چشمتان به سرکلیشه‌ی «مکافات‌نامه» افتاده، حالتان از دو حالت خارج نبوده؛ یا دارید در دلتان فحش می‌دهید که باز هم مکافات‌نامه؟! مردک ................؟! و ایضاً .......... با ////////// و \\\\\\\\\! (لطفاً رعایت کنید و فحش‌های خیلی رکیک ندهید! )

 • فناوری، پرده از راز ۵۰۰ ساله برداشت!

  آیا شکسپیر سارق ادبی است؟

  فناوری، پرده از راز ۵۰۰ ساله برداشت!

  پگاه شفتی: «بودن یا نبودن؛ مسئله این است! آیا بهتر نیست که به تازیانه‌ی تقدیرِ پر از رنج تن بدهیم؟ یا که لباس رزم بپوشیم و به جنگ آن برویم؟»

 • یادمان باشد

  یادمان باشد

  یادمان باشد مرحله‌ی پایانی بیست‌ودومین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی از ۲۶تا ۳۰ آذر در مرکزآفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش کودکان و نوجوانان (خیابان حجاب) برگزار می‌شود.

 • شبیه هیچ‌کسی نیستی

  شبیه هیچ‌کسی نیستی

  بهار کاشی: از خودم می‌پرسم در دنیا چند انسان وجود دارد؟ نه، باید سؤالم را طور دیگری بگویم. تا به حال چند انسان به دنیا آمده است؟