• چنین روزی همیشه می‌ماند!

  چنین روزی همیشه می‌ماند!

  جواد قاسمی: در میان روزها و لحظه‌های بی‌شمارِ تاریخ جهان، بعضی از روزها و لحظه‌ها انگار بیش‌تر از یک روز و یک لحظه‌اند؛ انگار نامشان را بر روی صخره‌های ماندگار تاریخ حک می‌کنند تا برای همیشه در یادها بمانند و قرن‌ها خود را به رخ بشر بکشند.

 • عـلی‌ (ع) بـود

  عـلی‌ (ع) بـود

  یاسمن رضائیان : الْیوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی‌ وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، و اسلام را برای شما [به‌عنوان] آیین برگزیدم. (سوره‌ی مائده، آیه‌ی ۳)

 • دوچرخه را پنج‌شنبه‌ها از روزنامه‌فروشی‌ها بخواهید!

  دوچرخه را پنج‌شنبه‌ها از روزنامه‌فروشی‌ها بخواهید!

  هفته‌نامه‌ی دوچرخه، پنج‌شنبه‌، ۲۴مرداد ۱۳۹۸، شماره‌ی کاغذی ۹۵۹ خود را برای نوجوانان منتشر کرد.

 • معجون شگفت‌انگیز نوجوانی

  معجون شگفت‌انگیز نوجوانی

  نوجوانی عجیب‌ترین دوران زندگی است؛ بیش‌تر شبیه یک معجون شگفت‌انگیز است تا یک بازه‌ی زمانی... نوجوانی اتفاقی است که به ما اجازه می‌دهد، زندگی آدم‌بزرگ‌ها را منهای دغدغه‌های بزرگشان تجربه کنیم و به خودمان اجازه دهیم از چیزهای کوچک و دم‌دستی که یک‌دفعه سروکله‌شان در زندگی‌مان پیدا می‌شود، لذت ببریم..

 • بوی مهر در بازار نوشت‌افزارهای ایرانی

  بوی مهر در بازار نوشت‌افزارهای ایرانی

  طاهره نمرودی : این روزها که به ماه مهر نزدیک‌ می‌شویم، این روزها که خواه ناخواه باید به شروع سال تحصیلی فکر کنیم، این روزها بازار نوشت‌افزار، در هفتمین دوره‌ی نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی با عنوان «ایران نوشت» داغِ داغ است.

 • تونی کرگ و حجم‌هایی از پلاستیک‌های رودخانه

  تونی کرگ و حجم‌هایی از پلاستیک‌های رودخانه

  می‌دانید که مصرف پلاستیک در جهان چه قدر بالا است! اقیانوس‌ها و دریاها سرشار از زباله شده‌اند و بیش از ۸۰ درصد این زباله‌ها پلاستیکی هستند.

 • دغدغه‌های داخل کوله

  دغدغه‌های داخل کوله

  نفیسه مجیدی‌زاده: کیفت را روی میز یا روی زمین خالی کن! چه‌قدر وسایل اضافی در آن داری؟ چه وسایلی کم است؟ اصلاً چه وقت‌هایی همراه خودت کیف برمی‌داری؟ برای کلاس زبان؟ مهمانی؟ تفریح و گشت‌وگذار با دوستان؟ می‌دانستی داخل کیف هم به اندازه‌ی خود کیف مهم است و نشان دهنده‌ی شخصیت ماست، این‌که چه وسایلی همراه خود داریم یا نداریم مهم است؛

 • نوجوانی، درخت‌ها، میزها و کلاغ ‌ها

  نوجوانی، درخت‌ها، میزها و کلاغ ‌ها

  فریبا خانی: می‌شود به خیلی چیزها شخصیت‌ داد... مثلاً همین میز که پشت آن نشسته‌ام، یا همین صندلی هم که پایه‌اش لق است و سه‌بار تاکنون به‌خاطر آن با مخ روی زمین افتاده‌ام، برای خودش شخصیت دارد. البته معلوم نیست چه‌نوع شخصیتی.

 • مواظب روزتان باشید!

  مواظب روزتان باشید!

  لیلا رستگار* بعضی از این بزرگ‌ترها سر هرچیزی که مربوط به نوجوون‌هاست جر می‌زنن! حتی سر یه موضوع کوچیک و ناقابلی مثل اختصاص دادن یه روز به نوجوون‌ها! (یه شیرین‌عسلی خالص برای شماها!)

 • روزت را دریاب!

  روزت را دریاب!

  مارگوت بیکل: ترجمه‌ی احمد شاملو (از مجموعه‌ی چیدن سپیده‌دم)* روزت را در یاب! با آن مدرا کن!

 • سه سوت

  سه سوت

  فرهاد حسن زاده*: سوت اول:دل و جگر روز نوجوان است و باز هم صحبت از ویژه‌نامه، خداوند به‌خیر بگذراند.

 • یک کمی حرکت

  یک کمی حرکت

  کوروش مهام* درس‌ها تخته شدند چندوقتی‌ست که تعطیلی تو!

 • نوجوانی چه میوه‌ای است؟

  نوجوانی چه میوه‌ای است؟

  مناف یحیی‌پور*: نوجوانی هندوانه نیست که درش بسته باشد. لازم باشد قاچش کنی تا ببینی چه طعمی دارد. نه، نه، اصلاً از قدیم هم این مثال هندوانه را مثلاً درباره‌ی ازدواج زده‌اند یا شاید بشود سرنوشت را به یک‌جور هندوانه‌ی دربسته تعبیر کرد. طالع آدمی‌زاد را مثلاً.

 • یه نوجوون خفن!

  یه نوجوون خفن!

  کاریکاتور: لاله ضیایی یه نوجوون خفن همه رو ریز می‌بینه.

 • این‌جا در مهمانی گل و مرغ و کلاغ

  نگارخانه‌ی لاله برگزار می‌کند

  این‌جا در مهمانی گل و مرغ و کلاغ

  فریبا خانی: نمی‌دانم چه‌قدر از تصویرگری می‌دانی؟ تصویرگری نوعی نقاشی روایت‌گر است. تصویری که روایتی از داستان و شعر دارد. می‌دانی چه‌بسیار کتاب‌های هستند که با تصویرگری مناسب جان تازه می‌یابند و ارزششان بیش‌تر می‌شود؟

 • قـوت قلـب

  قـوت قلـب

  الهه صابر: غصه‌هایم را به تو می‌گویم. به تویی که همیشه کنارم هستی. که وقتی کسی به فکر من نیست تو با تمام قلبت نگران من می‌شوی. هرکسی دل‌مشغولی‌های خودش را دارد و به اندازه‌ای که دلش بخواهد برای دیگران وقت می‌گذارد. اما تو در حق من محبت شبانه‌روزی داری. همیشه به من فکر می‌کنی، حتی وقتی که من حواسم به تو نیست.

 • او انتـخاب شـد

  او انتـخاب شـد

  یاسمن رضائیان: َو مَا أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِکَ مِنْ رَسُولٍ إِلَّا نُوحِی إِلَیهِ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدُونِ و پیش از تو هیچ پیامبری نفرستادیم مگر این‌که به او وحی کردیم که خدایی جز من نیست پس مرا بپرستید (سوره‌ی انبیا، آیه‌ی ۲۵)

 • خبرنگاری عشق است

  خبرنگاری عشق است

  تو همه‌جا هستی روزهایی که به‌خاطر باران، خیابان‌ها آب گرفته،‌ روزهایی که به‌خاطر برف راه‌ها مسدود شده، روزهایی که گرمای شدید در مغز نفوذ می‌کند، روزهایی که سرما در عمق استخوان می‌نشیند، تو حضور داری.

 • شیرجه در استخر خبرهای تابستانی

  از موزه‌ی کودکی تا کتابستانِ تابستانی

  شیرجه در استخر خبرهای تابستانی

  در مرداد گرم و با خبرهای داغ تابستانی، شاید بد نباشد به استخر خبرهای تابستان شیرجه بزنیم و ببینیم چه خبر است؟

 • بیستمین دوچرخه‌ی الکترونیک

  شماره‌ی ۲۰نشریه‌ی الکترونیک هفته‌نامه‌ی دوچرخه منتشر شد

  بیستمین دوچرخه‌ی الکترونیک

  هفته‌نامه‌ی دوچرخه، پنج‌شنبه ۱۷مرداد۱۳۹۸، شماره‌ی ۲۰نشریه‌ی الکترونیک خود را برای نوجوانان منتشر کرد.

 • شغل: گیمر! این واقعی است یا خنده‌دار؟

  گشت‌وگذاری در دنیای قهرمانان بازی‌های رایانه‌ای

  شغل: گیمر! این واقعی است یا خنده‌دار؟

  طاهره احمدی: صدای تشویق تماشاچی‌ها استادیوم را پر کرده است، دقایق پایانی بازی تند می‌گذرند، همه‌ی تماشاگران منتظرند ببینند سرانجام چه کسی برنده‌ی جام قهرمانی خواهد شد؟ بارسلونا در برابر بارسلونا، یک سمت زمین بارسلونایی‌های آبی‌اناری و سمت دیگر بارسلونای‌هایی سفید رنگ. آبی‌اناری‌ها دو هیچ جلو هستند و منتظرند این چند دقیقه‌ی پایانی هم بگذرد.

 • یک عالم سرسبزی

  یک عالم سرسبزی

  اسباب و اثاثمان را بار زدیم و راه افتادیم سمت خانه‌ی مادربزرگم. در آزادراهی که مقصد نهایی‌اش رشت بود، بابا نزدیک تابلوی کوچک سبزی زد کنار. رویش نوشته شده بود: «روستای نصفی*»! گفت شنیده این‌جا جای خوشگل و سرسبزی است.

 • عکاس عجیب!

  نگاهی به دنیای عجیب و غریب «فرانسوآ دورلان»

  عکاس عجیب!

  آرش فرخ‌زاد: برای این‌که هنرمند باشیم، حتماً لازم نیست دستان و انگشتان ماهری داشته باشیم؛ گاهی می‌شود فقط با فکری خلاق و چشم‌هایی تیزبین، ایده‌ها و تصویرهای هنرمندانه‌ای خلق کنیم. درست مثل آثار «فرانسوآ دورلان»، هنرمند فرانسوی.

 • ستاره‌ها و چند شعر دیگر

  ستاره‌ها و چند شعر دیگر

  تو مثل خورشید بودی من

 • انتقام یا بخشش

  انتقام یا بخشش

  قهرمان داستان، جوانی دریانورد و ساده‌دل است که قرار است به‌زودی به مقام بالایی برسد و قصد دارد با دختری زیبا ازدواج کند. اما حسادت‌ها و دسیسه‌های رقیبانش باعث می‌شود به دام بیفتد و بهترین سال‌های عمرش را در زندان تلف کند.

 • خلوتِ من

  خلوتِ من

  مرضیه کاظم‌پور: میان همه‌ی اتفاقات شلوغ و مشغله‌های کوچک و بزرگ روزمره، گاهی یک خلوت ساده‌ی کوچک و آرام، زیر سایه‌ی یک درخت توت و روی چمن‌هایی که تازه آب خورده‌اند، همان‌قدر می‌چسبد که خوردن یک تکه کیک شکلاتی روی صندلی یک کافه.

 • روایتی تازه از رویارویی با گنامینوها

  روایتی تازه از رویارویی با گنامینوها

  یاسمن مجیدی: «هیکل چاق و قوزدار، سرِ تاس و گوش‌های کشیده، دست‌های پهن و پاهای لاغر در کنار ابروهای خیلی هشتی، چشم‌های خیلی سرخ و دماغ خیلی عقابی. تازه هروقت که اراده می‌کردند، بزرگ و کوچک می‌شدند...»

 • غم و شـادی شبـیهِ هم‌اند؟

  غم و شـادی شبـیهِ هم‌اند؟

  یاسمن رضائیان: وَ مَا یسْتَوِی الْأَعْمَی وَالْبَصِیرُ وَ لَا الظُّلُمَاتُ وَ لَا النُّورُ وَ لَا الظِّلُّ وَ لَا الْحَرُورُ و نابینا و بینا یکسان نیستند و نه تیرگی‌ها و روشنایی و نه سایه و گرمای آفتاب. سوره‌ی فاطر، آیات ۱۹ تا ۲۱

 • بر طبل شادانه بکوب!

  به مناسبت قهرمانی تیم ملی جوانان ایران در مسابقات والیبال قهرمانی زیر ۲۱سال مردان جهان

  بر طبل شادانه بکوب!

  علی مولوی: باید بکوبیم! حالا وقتش است! باید بر طبل شادانه بکوبیم! این اولین‌بار است که در ورزش‌های گروهی و به‌خصوص در والیبال بر سکوی قهرمانی جهان می‌ایستیم و دقیقاً حالا وقتش است برطبل شادانه بکوبیم.

 • پرنده بودن

  پرنده بودن

  الهه صابر: سر ظهر بود که کبوتری آمد و با نوک تیزش، آن‌قدر به شیشه‌ی پنجره کوبید که لحظه‌ای با خودم خیال کردم نکند پشت پنجره‌ی آسمان آمده است و دارد انتظار پرواز مرا می‌کشد. واقعاً خیالاتی شده بودم. اصلاً نمی‌توانستم رفتار پرنده را ببینم. با خوشحالی تلفن‌همراهم را برداشتم و از حرکات او فیلم گرفتم.