نسخه چاپی/همشهری آنلاین
تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
تاریخ : چهارشنبه 27 تیر 1397 - 08:30:00 کد مطلب:410824
سرویس خبری: دانش > پزشکی
یافته جدید محققان انگلیسی؛

ارتباط بین داروی ضدویروس تبخال و کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر

همشهری آنلاین:
محققان دریافتند بین عفونت تبخال و بیماری آلزایمر ارتباط وجود دارد بطوری که احتمالا داروهای ضدویروس برای درمان این عفونت منجر به کاهش ریسک ابتلا به این بیماری تخریبی عصبی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه منچستر بریتانیا دریافتند افرادی که مبتلا به عفونت شدید تبخال بودند و به شکل تهاجمی با داروهای ضدویروسی تحت درمان قرار گرفتند، ریسک نسبی ابتلا به زوال عقل در آنها تا فاکتور ۱۰ کاهش یافت.

اکثر انسان‌ها در جوانی یا سنین بالاتر مبتلا به عفونت ویروسی ناشی از «ویروس هرپس سیمپلکس» (HSV) می‌شوند و این ویروس به شکل خاموش در سیستم عصب پیرامونی در تمام طول عمر در بدن باقی می‌ماند.

مطالعات متعددی به رابطه بین آلزایمر و تبخال اشاره داشته‌اند. به عنوان مثال، مطالعه محققان تایوانی نشان می‌دهد که «ویروس هرپس سیمپلکس نوع۱» (HSV۱) منجر به افزایش ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر می‌شود.

«روث آیتژاکی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما مشاهده کردیم داروهای ضدویروسی نقش قوی‌ای در مقابله با بیماری آلزایمر در این گروه از بیماران دارند.»

به گفته وی، «بدین ترتیب امکان پیشگیری از بیماری آلزایمر از طریق واکسیناسیون در مقابل ویروس تبخال در دوره نوزادی در آینده افزایش خواهد یافت.»

محققان در این مطالعه، ۸۳۶۲ شرکت کننده ۵۰ سال به بالا که به تازگی مبتلا به عفونت HSV تشخیص داده شده بودند را شناسایی کرده و با ۲۵,۰۸۶ نفر فرد فاقد عفونت HSV مقایسه کردند.

محققان مشاهده کردند ریسک ابتلا به زوال عقل در گروه HSV تا فاکتور ۲.۵۴۲ افزایش یافت.

اما مقایسه افراد درمان شده با داروهای ضدویروسی با افرادی که چنین داروهای دریافت نکرده بودند، نشان داد در طول ۱۰ سال بعد کاهش ۱۰ برابری قابل توجهی در ریسک ابتلا به دمانس یا زوال عقل مشاهده شد.

محققان عنوان می کنند ویروس موجود در مغز از طریق برخی وقایع نظیر استرس، سرکوب سیستم ایمنی و عفونت/التهاب مجددا فعال می‌شود. از این رو این باور وجود دارد که چرخه بازفعال سازی HSV۱ در مغز در نهایت موجب بیماری آلزایمر حداقل در برخی بیماران می‌شود.

http://www.hamshahrionline.ir/details/410824 لینک مطلب: