۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۹:۰۴

همشهری‌آنلاین: بدبوترین گل جهان، با ظاهری غریب و غیر متعارف برای اولین بار طی یک دهه اخیر به طور کامل گشوده شد و با وجود بوی تعفنی که از خود به وجود می آورد، افراد زیادی برای مشاهده این گل در محل نگهداری آن جمع شدند.

گیاهشناسان از وقوع این رویداد بسیار هیجان‌زده شده‌اند زیرا گل بدبوی تیتان آروم پس از 75 سال گلبرگ‌های خود را گشوده و به طور کامل شکفته است.

به گزارش مهر، جمعیت کنجکاوی که برای مشاهده این پدیده دور این گل گرد آمده بودند به خوبی درک کردند که یکبار مشاهده نزدیک این گل برای تمام عمرشان کافی است، زیرا بویی که از این گیاه ساطع می شود به شدت نامطبوع بوده و به بوی جسد گندیده جانوران شباهت دارد.

از این رو این گیاه که در دانشگاه بیسل سوئیس از آن نگهداری می شود، ‌گل جسد‌ نیز نامیده می‌شود. این گل در روز جمعه از هم شکفته شده و انتظار می‌رود تا روز یکشنبه به همین شکل باقی بماند.

این گیاه 2.5 متری که زیستگاه اصلی آن در جنگل‌های بارانزای اندونزی است، یکی از بزرگترین گیاهان بدون شاخه و انشعاب در جهان به شمار می رود و به صورت میانگین هر یک دهه یک بار می‌شکفد و همین روند عجیب شکفتن باعث شده که مجموعه داران و گیاهشناسان به این گیاه تمایل زیادی داشته باشند.

بر اساس گزارش بی بی سی، گلبرگ این گیاه به اندازه یک چتر بوده و در هنگام شکفتن کامل قطر آن به حدود یک متر می‌رسد. بوی نامطبوع و آشکار این گل را می‌توان از فاصله 800 متری احساس کرد این بو که در شب‌ها شدت آن افزایش پیدا می‌کند به منظور جذب حشرات گرده افشان به وجود آمده است به این شکل زمانی که گل برای گرده افشانی آماده باشد، انتشار بویی متعفن از آن آغاز می‌شود و برای سه روز ادامه خواهد داشت.