گروه بورس: امروز برای نخستین بار 6درصد از سهام بانک صادرات به‌عنوان سومین شرکت مشمول اصل 44 در بورس به فروش می‌رسد

به گزارش همشهری، به‌دنبال برگزاری مراسم معارفه بانک صادرات در روز یکشنبه تعداد یک میلیارد و 8 میلیون سهم بانک صادرات معادل 6درصد از سهام بانک صادرات به‌عنوان چهارصدوپنجاهمین شرکت بورسی عرضه خواهد شد.

بانک صادرات آخرین شرکت از مجموعه 3 بانک قابل واگذاری در بورس است که قرار است سهامش براساس سیاست‌های اصل 44 در بورس عرضه شود، پیش از این سهام بانک‌های دولتی ملت و تجارت در طول 5 ماه گذشته دربورس عرضه شد.

به این ترتیب با اضافه شدن بانک صادرات به جمع بانک‌های بورس، تعداد بانک‌های حاضر در بازار سرمایه به 7 بانک شامل بانک‌های پارسیان، اقتصاد نوین، کارآفرین، سینا، ملت، تجارت و صادرات خواهد رسید.

پیش‌بینی می‌شود با فروش سهام بانک صادرات در بازار سهام، بیش از 2 میلیارد دلار به ارزش بورس تهران اضافه شود و ارزش بورس به 58 میلیارد دلار برسد. در همین زمینه مدیرعامل بانک صادرات در نشست معارفه این بانک از افزایش سرمایه 20درصدی بانک صادرات تا سال آینده خبر داد.

حمید برهانی گفت: تعداد واحدهای خارج از کشور و تفکر ارائه بین‌المللی همچنین در اختیار داشتن 30 مجوز بانک استانی از جمله این فرصت‌های بانک صادرات است.

وی سهم تسهیلات بانک در سال 86 را 20درصد و سال 87 را 19درصد اعلام کرد و گفت: بدهی‌های بانک صادرات در سال 86، 116 هزار میلیارد ریال بود که در سال گذشته این بدهی به 95 هزار میلیارد ریال کاهش یافت.

برهانی نسبت کفایت سرمایه بانک صادرات را مدنظر قرار داد و گفت: در پایان اسفند سال گذشته نسبت کفایت سرمایه بانک صادرات بالاتر از استاندارد تعریف شده کمیته بال سوئیس (8درصد) بود و به بیش از 8/14درصد رسید.

وی گفت: این در حالی است که ظرف یک سال آینده با افزایش سرمایه‌ نقدی 20درصدی، نسبت کفایت سرمایه بانک صادرات به بیش از 12درصد خواهد رسید تا از بالاترین نسبت کفایت سرمایه بانک‌های داخل کشور برخوردار باشد.

مدیرعامل بانک صادرات با بیان اینکه سود سهام بانک صادرات برای سال 88، 204 ریال پیش‌بینی شده است عنوان کرد: با خصوصی شدن بانک، ادغام یا انحلال شعب زیان ده و تجدید ساختار بانک را در دستور کار قرار می‌دهیم.

ارزش 1680 میلیارد تومانی

وزیر امور اقتصادی و دارایی هم درباره عرضه سهام بانک صادرات گفت: بانک صادرات به لحاظ میزان سرمایه اسمی بزرگ‌ترین بانک کشور است و با ارزش1680 میلیارد تومان وارد بورس می‌شود.

شمس‌الدین حسینی، ویژگی منحصربه‌فرد بانک صادرات را برخورداری از 30 بانک استانی با اخذ مجوز 30 بانک اعلام کرد و گفت: بانک صادرات 17درصد سپرده دولتی و 13درصد تسهیلات بانکی را به‌عهده دارد.

وی افزود: برنامه ما در 6 ماهه اول سال‌جاری عرضه سهام 3 بانک و 3 شرکت بیمه‌ای آسیا، البرز و دانا بود که واگذاری 3بانک در حال نهایی شدن است. ظرف 3 ماه آینده نیز این 3 شرکت بیمه‌ای نیز وارد بازار سهام خواهند شد تا از این طریق سهم صنعت مالی در بازار سرمایه افزایش یابد.

وی خطاب به فعالان بازار سرمایه حاضر در جلسه گفت: اگر تحلیل داشته باشید که دارید می‌دانید که بازار سرمایه متاثر از بازار نفت است. رونق اخیر بازار نفت نیز ادامه خواهد یافت که معنی این تحول این است که رونق کشور به بازار نفت گره خورده و از این طریق شتاب بیشتری خواهد گرفت.

حسینی، در عین حال تصریح کرد: حرکت محوری کشور این است که اثرپذیری از بازار نفت را کم کنیم اما با افزایش قیمت نفت، رونق بازار سرمایه با شتاب بیشتری ادامه می‌یابد.

مدیریت 30 میلیارد دلار منابع مالی

حمید پورمحمدی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست معارفه سومین بانک دولتی در بورس گفت: بانک صادرات نه یک بانک بلکه 34 بانک است و تمامی استان‌های بانک صادرات به‌صورت مستقل عمل می‌کنند.

همچنین این بانک دارای 2 بانک مستقل بین‌المللی در خارج از کشور است و در 2 بانک خارجی مشارکت دارد که مجموعا 34 بانک در داخل این بانک قرار داشته و گسترده‌ترین شبکه خارج از کشور نظام بانکی متعلق به این بانک است.

به گفته وی بانک صادرات، مدیریت بیش از 30 میلیارد دلار منابع را در اختیار دارد که از بانک‌های کم رقیب است و بنا به گزارش قیمت‌گذاری شرکت و به استناد صورت‌های مالی از کمترین مطالبات مشکوک‌الوصول سررسید و بیشترین ذخایر برای اطمینان‌بخشی برخوردار است. 

وی افزود: با واگذاری سهام بانک صادرات در بورس، مالکیت بخش خصوصی در بازار پول و سرمایه از 50درصد عبور می‌کند و بیش از 60درصد مدیریت و مالکیت سیستم بانکی به بخش خصوصی واگذارمی شود.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: بانک صادرات 15درصد، بانک ملت 16درصد، بانک تجارت 11درصد و بخش خصوصی 23درصد از سهم سیستم بانکی کشور را به‌عهده دارند. با این اوصاف کفه ترازوی بانک‌ها از سیستم دولتی به بخش خصوصی سنگین شد. 

پورمحمدی ادامه داد: براساس برنامه از قبل تدوین و ارائه شده قرار بود 3 بانک در 3‌ماهه اول سال و 3‌شرکت بیمه البرز، آسیا و دانا در 3‌ماهه دوم واگذار شوند. واگذاری 3 بانک در 3‌ماهه اول محقق شد و در آینده نیز سهام 3‌شرکت بیمه‌ای واگذار خواهند شد.

خارجی‌ها کد معاملاتی گرفتند

همچنین غلامرضا حیدری کرد زنگنه رئیس هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی‌ از حضور سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید سهام بانک صادرات خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید سهام بانک صادرات از بورس، کد معاملاتی گرفته‌اند.

وی افزود: عرضه سهام بانک صادرات قطعا با استقبال مواجه خواهد شد و بازار نیز کشش این عرضه را خواهد داشت.

وی با بیان اینکه واگذاری شرکت‌ها در همه دنیا ابتدا با عرضه سهام خرد انجام می‌شود ادامه داد: بعد از عرضه اولیه خرد و کشف قیمت سهام، بلوک مدیریتی شرکت‌ها مانند عرضه 2 بلوک 5درصدی بانک ملت انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: با حضور بانک صادرات در بازار سهام، ارزش بورس نیز به 58 میلیارد دلار می‌رسد.

کد خبر 83133

برچسب‌ها