چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۳:۰۴

همشهری آنلاین: یاسر عرفات در 1958 به همراه چند تن از مبارزان فلسطینی شبکه زیر زمینی جنبش فتح را تاسیس کرد

گروه فتح

در سال 1959 گروه فتح با چاپ مجله بطور علنی رژیم صهیونیستی را به جنگ طلبید.

عرفات در 13 نوامبر 1947 مبارزه مسلحانه علیه رژیم صهیونیستی را شدت بخشید. الفتح، گروه سیاسی اصلی یاسر عرفات، رهبر فلسطینیان و بزرگترین گروه در چهارچوب سازمان آزادیبخش فلسطین بود.

عرفات در سال 1964 کویت را به مقصد اردن برای مبارزه‌ با رژیم صهیونیستی ترک کرد و به سازماندهی جنبش فتح پرداخت.

در این سال فلسطینی‌های مقیم کویت؛ عرفات را به عنوان عضو شورای ملی فلسطین که مقر آن در شهر قدس بود انتخاب کرده بودند.

دسن

پرونده‌ها:

more  خالد مشعل / محمود عباس / اسماعیل هنیهسعید صیام / سلام فیاض / احمد یاسین / جرج حبش /

more   تاریخ فلسطین 1 / تاریخ فلسطین 2 / تاریخ فلسطین 3 / آشنایی با حماس بیت‌المقدس / سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) / سازمان‌ جهاد اسلامی‌ فلسطیننوار غزه / کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در غزه / کرانه‌ باختری‌ رود اردن / ‌روز جهانی قدس / کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین / گروه چهارجانبه /

دسن

سال 1964 مصادف با تاسیس سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) بود که از سوی کشورهای عربی برای آزادی فلسطین تاسیس شده بود و حمایت مالی می‌شد.

این سازمان همه مبارزان از جمله جنبش فتح را زیر یک چتر آورد. جنبش فتح که از ساف بسیار تندروتر بود پس از شکست اعراب در جنگ 6 روزه سال 1967 به قوی‌ترین گروه مبارز تبدیل شد و سازمان آزادیبخش را نیز زیر چتر خود درآورد و عرفات به عنوان رییس ساف انتخاب شد.

عرفات در اردن به تقویت نظامی سازمان پرداخت اما فشارها و تحرکات نظامی اسرائیل در اردن باعث شد تا شاه حسین، ساف را از خاک کشورش اخراج کند. او سپس به لبنان رفت تا سازمان مشابهی را در لبنان تدارک ببیند.

کد خبر 77052

برچسب‌ها