اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ و الأقْذارِ و صَبّرنی فیهِ على کائِناتِ الأقْدارِ و وَفّقْنی فیهِ للتّقى و صُحْبه الأبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرّهَ عیْنِ المَساکین.

ramadan

خدایا در این ماه از ناپاکی‌ها و پلیدی‌ها پاکیزه‌ام کن
و در آن بر مقدّرات شکیبائیم بخش
و بر تقوا و همنشینى با نیکان توفیقم ده،
به یاریت اى روشنىِ دیده مستمندان.

طهارت ظاهری و باطنی

در بخش اول دعای روز سیزدهم، طهارت ظاهری و باطنی را از خداوند متعال خواهانیم.

از دیدگاه قرآن کریم، پاکیزگی و طهارت از اهمیت بسیاری برخوردار است و به همین جهت خداوند اهل بیت را از هر گونه پلیدی و ناپاکی طاهر کرده است و به حضرت ابراهیمع و اسماعیلع دستور داده تا خانه‌اش کعبه را برای طائفان و نمازگزاران پاکیزه کند.

نیز فرموده است که تنها کسانی می‌توانند قرآن را مس کنند که طاهر باشند.

از دیدگاه قرآن کریم، آب ظاهری را که خدا از آسمان نازل می‌کند، پاک و پاک کننده است  و خدا آن را قرار داده تا انسان‌ها بتوانند بدن، لباس و ظواهر خود را با آن طاهر کنند و آب باطنی که همان علم، معرفت و تقواست، موجب طهارت قلبی، باطنی و ایمانی انسان‌هاست.

علاوه بر این که قرآن کریم اسبابی همچون صدقه را نیز عامل پاکیزگی معنوی در مال و روح انسان‌ها معرفی می‌کند: «خُذْ مِنْ أَمْوالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَ تُزَکِّیهِمْ بِها»

صبر

در بخش دوم، صبر بر مقدرات خدا را از محضر او درخواست می‌کنیم.

قرآن کریم در باره صبر و صابران و نیز جایگاه آنان در آخرت، در آیات بسیاری سخن گفته است: در آیه 186 آل‌عمران صبر همراه با تقوا را از کارهای بسیارمهم بر شمرده و فرموده است: «وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا فَإِنَّ ذلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُور  و اگر صبر کنید و پرهیزگارى نمایید، حاکى از عزم استوار [شما] در کارهاست.»

کد خبر 5461

برچسب‌ها