گروه سیاسی: پیام آزادی خرمشهر، پیام آزادسازی انرژی جهان اسلام است که اگر این انرژی آزاد شود، در پرتو آن همه مشکلات جهان اسلام از جمله مسئله فلسطین حل خواهد شد.

به مناسبت سوم خرداد روز آزادی خرمشهر سردار باقرزاده رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، روز گذشته در یک کنفرانس خبری به تشریح برنامه‌های این بنیاد برای بزرگداشت سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر پرداخت.

به گزارش خبرنگار ما، سردار باقرزاده در ابتدای سخنان خود در خصوص بزرگی و عظمت عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزادی خرمشهر شد گفت: «آزادسازی خرمشهر حادثه بزرگی بود ولی نه از آن رو که توانستیم دشمن تا بن دندان مسلح بعثی را شکست دهیم و نه از آن جهت که ارتش صدام آمده بود که ماندگار شود و نه به واسطه آنکه در عملیات بیت‌المقدس نزدیک به ۱۶ هزار تن از لشکریان صدام به هلاکت رسیدند و ۱۹ هزار نفر اسیر شدند و ۲۰ درصد توان ارتش عراق به کلی نابود شد.

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه به واسطه اینکه عملیات بزرگ بیت‌المقدس یک ماه بعد از عملیات فتح‌المبین انجام شد و نه به واسطه اینکه دشمن در عبور رزمندگان اسلام از رودخانه کارون غافلگیر شد و نه به واسطه اینکه  انگلیسی‌ها  مدعی شده بودند جمهوری اسلامی در انتخاب خرمشهر سخت‌ترین گردو را برای شکستن برگزیده است چرا که خرمشهر تبدیل به دژ دفاعی بزرگی شده بود که تصرف آن غیرممکن می‌نمود.

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه از آن جهت که روزنامه الاهرام مصر مدعی شده بود که ایران نمی‌تواند با این سرعت و ۲۰ ماه پس از اشغال شهر، آن را آزاد کند. آزادی خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه به واسطه تقدیم ۷ هزار شهید که بسیاری از آنها فرماندهان جنگ بودند و نه از آن جهت که این عملیات شاهد اوج وحدت ارتش و سپاه بود.

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه به واسطه آنکه، چیزی قریب به ۶ هزار کیلومترمربع از سرزمین‌های ایران اسلامی آزاد شد که در مقایسه با بعضی نقاط دنیا چیزی حدود ۴.۶درصد وسعت انگلستان، بالغ بر ۱۴.۵ درصد وسعت هلند، ۳۳.۷ درصد وسعت کویت، ۸ برابر وسعت بحرین، ۵.۲ درصد وسعت ایتالیا، ۱.۹ درصد وسعت فرانسه، ۴۳.۳ درصد وسعت ایرلند، ۶.۷ درصد وسعت اسکاتلند، ۲۹ درصد وسعت ولز، ۶.۹ درصد وسعت جمهوری آذربایجان، ۶.۷ درصد اردن، ۶.۲ درصد ایالت ایندیانای آمریکا، ۲ درصد وسعت آریزونا، ۵ درصد وسعت پنسیلوانیا، ۳.۲ درصد وسعت واشنگتن، ۴.۲ درصد وسعت نیویورک و ۳۶ درصد وسعت جزایر هاوایی در این عملیات آزاد شد، اینها هیچ‌کدام دلیل بزرگی عملیات بیت‌المقدس نبود.

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود اما نه به واسطه اجرای عملیات در ۲۳ روز و در سخت‌ترین شرایط تابستانی خوزستان و نه به واسطه آنکه تعادل روانی دشمن را به کلی برهم زد و صدام آماده شد تا در پشت دیوار دفاعی بغداد از حکومتش دفاع کند.

فتح خرمشهر حادثه بزرگی بود ولی نه از آن جهت که شهر بصره نیز مستقیماً در تیررس ما قرار گرفت و ایادی استکبار و در راس آن آمریکا به هراس افتادند و نه به واسطه آنکه توانایی‌های سپاه به عنوان یک ارتش نوظهور در منطقه، خود را نشان داد و نه از آن رو که رژیم غاصب صهیونیستی هراسان و برای تحت‌الشعاع قرار دادن این عملیات بزرگ به جنوب لبنان حمله کرد تا بلکه توازن قدرت را به نفع خود تغییر دهد.

آزادی خرمشهر حادثه بزرگی بود نه به واسطه آنکه رزمندگان اسلام در تهاجمی یکپارچه و همه‌جانبه در کلیه محورها بر دشمن تاختند و پاتک شبانه دشمن را قیچی کردند و نه به واسطه آنکه صدام گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را بگیرند کلیه بصره را هم به آنها خواهم داد.»

در ادامه سردار باقرزاده با تأکید بر اینکه همه این عوامل می‌توانند در این پیروزی بزرگ نقش‌آفرین باشند، گفت: اما عامل اصلی و بزرگ این حادثه در فتح و نصر عظیمی بود که با توفیق الهی به دست آمد و امام به واسطه آن جمله معروف «خدا خرمشهر را آزاد کرد» را گفتند.

کد خبر 51650