همشهری آنلاین: شورای حکام از ارکان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌است که از 35 کشور منتصب و منتخب در مجمع عمومی این آژانس تشکیل شده‌است.

 شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عموماً پنج بار در سال، در ماه‌های مارس و ژوئن، دو بار در سپتامبر (پیش و پس از جلسه مجمع عمومی) و در دسامبر - تشکیل جلسه می‌دهد.

more  وب سایت رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

شورای حکام  در نشست‌های خود به بررسی و ارایه توصیه به مجمع عمومی در خصوص حساب‌ها و برنامه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌پردازد و درخواست‌نامه‌های عضویت و بودجه را بررسی می‌کند.

این نهاد همچنین به تأیید توافقنامه‌های پادمانی و انتشار استانداردهای ایمنی آژانس می‌پردازد و مسئولیت انتصاب مدیرکل آژانس را با تایید مجمع عمومی دارد.

اعضای شورای حکام در سال‌های 2007 تا 2008:

آرژانتین، آفریقای جنوبی، آلبانی، آلمان، آمریکا، اتریش، اتیوپی، استرالیا، اکوادور، الجزایر، انگلیس، ایتالیا، ایرلند، برزیل، بولیوی، پاکستان، تایلند، چین، روسیه، ژاپن، سوئیس، شیلی، عراق، عربستان، غنا، فرانسه، فنلاند، فیلیپین، کانادا، کرواسی، لیتوانی، مغرب، مکزیک، نیجریه و هند.

میلنکو اسکونیک (Milenko E. Skoknic)، سفیر و نماینده دایم شیلی ریاست شورای حکام را در سال‌های 2007 تا 2008 بر عهده داشت. او جانشین ارنست پتریچ، سفیر و نماینده دایم اسلوونی شده است.

ماریو هورواتیچ، سفیر کرواسی و فرانک کوگان، سفیر ایرلند نیز معاونان رئیس شورای حکام در این دوره بودند.

انصار پرویز (Ansar Parvez) از پاکستان نیز ریاست سال‌های 2010 تا 2011 را برعهده داشت

کد خبر 44896

برچسب‌ها