گروه شهری: میزان وجود گرد و غبار در هوای برخی شهرهای استان خوزستان به ویژه در شهر اهواز وضعیت این شهر را بحرانی کرده‌است.

به‌دنبال تغییر کیفیت هوا از نوع ذرات معلق، شاخص کیفیت هوا در شهر اهواز هم اکنون به بیشترین حد خود در طول چند سال اخیر رسیده‌است که این نکته به معنای آلودگی شدید هوای اهواز است.

مدیرکل سازمان حفاظت  محیط زیست استان خوزستان گفت: هوای اهواز 8 برابر بیش از حد مجاز آلوده است، به همین دلیل روز چهارشنبه بیشتر پروازها لغو و مدارس و کودکستان‌های این شهر تعطیل شده‌است.

هرمز محمودی راد در ادامه افزود: این آلودگی ناشی از گرد و غبار صحرای عربستان و جنوب عراق و همچنین نبود بارش باران و نبود پوشش گیاهی در برخی مناطق خوزستان است.
این پدیده جوی بیشتر از صحراهای عربستان و جنوب عراق به همراه وزش باد وارد ایران شده و از روز گذشته موجب بروز مشکلات متعددی برای شهروندان شده‌است.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: پدیده گرد و غبار غلیظ مدارس مقاطع ابتدایی و راهنمایی خوزستان را در نوبت صبح و عصر روز چهارشنبه تعطیل کرد.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز با صدور اطلاعیه‌ای از شهروندان اهوازی خواست تا ساعت تفریح خود را در اماکن مسقف سپری کنند و نیز در، پنجره‌ها و ورودی ساختمان منازل را بسته نگه دارند.

همچنین با توجه به وضعیت بحرانی هوا، به شهروندان استان خوزستان توصیه شده از ماسک مناسب استفاده کرده، و فقط در مواقع ضروری از منزل خارج شوند و همچنین از مربیان ورزش مدارس خواسته شده تا از ورزش کردن دانش آموزان در محیط‌های باز جلوگیری کنند.  ادارات محیط زیست و شبکه بهداشت و درمان آبادان و خرمشهر درخصوص خروج غیرضروری مردم با توجه به بالابودن غلظت گرد و خاک در استان خوزستان به شدت هشدار دادند.

در آبادان نیز، صبح پنجشنبه ادارات محیط زیست و شبکه‌های بهداشت و درمان شهرهای خرمشهر و آبادان با صدور اطلاعیه‌هایی نسبت به خطرات ناشی از گرد و خاک غلیظ برای سلامتی شهروندان هشدار دادند.

در این اطلاعیه‌ها از عموم شهروندان آبادانی و خرمشهری به‌خصوص سالمندان، کودکان، بیماران قلبی و ریوی همچنین افراد مبتلا به آسم خواسته شده حتی الامکان از تردد در معابر عمومی خودداری کنند.

بر پایه این گزارش به جز شهرهای استان خوزستان، این پدیده جوی در استان‌های ایلام ، لرستان و برخی از شهرهای استان فارس و بوشهر نیز بروز کرده‌ که به‌دلیل آلودگی نسبی هوا، وضعیت هوا در این شهرها بحرانی نشده ‌است.

کد خبر 44878

برچسب‌ها