همشهری آنلاین: رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اظهارات رئیس‌جمهور این کشور درباره تبرئه شدنش در پرونده روسیه را اشتباه توصیف کرد.

جرالد ندلر

به گزارش آسوشیتدپرس، جرالد ندلر (Jerrold Nadler)، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، صحبت‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، درباره تبرئه شدن در گزارش بازرس مولر را اشتباه توصیف کرد.

او یکشنبه شب گفت که کنگره باید به حرف‌های دادستان کل گوش دهد و «تمام شواهد مهم» را ببیند.

این نماینده آمریکایی افزود: من اوایل صبح امروز یک نامه چهار صفحه‌ای از «بار»، دادستان کل، دریافت کردم که خلاصه‌ای از گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه، در آن آمده بود. حرف‌های رئیس جمهور ترامپ اشتباه است. این گزارش موجب تبرئه کامل او نمی‌شود. بازرس ویژه مولر به صراحت گفته است این گزارش رئیس جمهور را تبرئه نمی‌کند. بازرس ویژه بیست و دو ماه را برای یافتن شواهد درباره ممانعت (اجرای عدالت) و دیگر رفتار نامناسب صرف کرد. 

ندلر افزود: بازرس مولر به صراحت ترامپ را تبرئه نکرده است و دادستان کل هم به مردم آمریکا می‌گوید، در حالی که رئیس جمهور تبرئه نشده است، وزارت دادگستری آمریکا هیچ اقدامی علیه ترامپ نمی‌کند.

او در یک کنفرانس خبری در نیویورک به خبرنگاران گفت: امیدوار هستم که مجبور نشویم از قدرت احضار کردن دادستان کل به کمیته قضایی استفاده کنیم.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا افزود: «ما می‌خواهیم تا گزارش کامل (بازرس مولر) را ببینیم و اگر لازم باشد از قدرت احضار دادستان کل به کمیته قضایی (مجلس نمایندگان) استفاده می‌کنیم.»

در بیانیه نانسی پلوسی و چاک شومر، دو تن از دموکرات‌های بلندپایه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز اعلام شده که ویلیام بار (دادستان کل آمریکا) «یک ناظر بی‌طرف» نیست.

ویلیام بار دادستان کل آمریکا روز یکشنبه ۴ فروردین اعلام کرد رابرت مولر بازرس ویژه تحقیق در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی هیچ مدرکی دال بر «توطئه یا هماهنگی» پویش انتخاباتی ترامپ با روسیه به دست نیاورده است، اما به این نتیجه نرسیده است که ترامپ مانع راه عدالت نشده باشد. این اظهارات برای ترامپ دلپذیر بود، اما باعث نشده تا یک سری دیگر از نزاع‌های سیاسی و حقوقی آغاز نشود.

کد خبر 435470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =