همشهری آنلاین: تارنمای پولیتیکو در گزارشی با اشاره به حضور 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ و تاکید کرد: ظریف مخاطبانش را مسحور کرد و نشان داد که ایران کمر خم نکرده است.

ظریف

به گزارش ایرنا، پولیتیکو در گزارشی با عنوان اینکه ظریف در مونیخ در کانون توجه قرار گرفت، نوشت: درحالی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ناامیدانه تلاش می کند تا ایران را منزوی کند محمد جواد ظریف روز یکشنبه در مهمترین کنفرانس امنیتی دنیا، صحنه را از آن خود کرد. 

این تارنما افزود: او درحالی که دولت ترامپ را درهم می کوبید و خواستار اقدمات بیشتر اروپا برای حفظ توافق هسته ای برجام شده و تصویری از نگاه تهران به دنیا ترسیم می کرد مخاطبانش را که متشکل از صاحبان منصب بودند، به مدت حدود چهل دقیقه مسحور کرد. 

پولیتیکو ادامه داد: عملکرد او تاثیرگذار و به زبان انگلیسی روان و محاوره ای بود و سخنرانی اش به دلیل صراحت، شجاعت و به موقع بودنش، به نقل محفل در کنفرانس امنیتی مونیخ تبدیل شد. ظریف در این کنفرانس به تنش در روابط دو سوی اقیانوس اطلس و سیاست خارجی غیرقابل پیش بینی و تصمیم های دمدمی دونالد ترامپ پرداخت.

ظریف در این کنفرانس اظهار داشت: «اروپا اگر می خواهد برخلاف جریان خطرناک یکجانبه گرایی آمریکا شنا کند، باید آماده باشد که خیس شود».

پولیتیکو با اشاره به این جمله نوشت: «ظریف با این گفته نه تنها نشان داد که به راحتی به انگلیسی تکلم می کند بلکه توانایی اش برای بهره گرفتن از اصطلاحات را نیز نشان داد».

اظهارات ظریف سه روز پس از آن بیان شد که مقام های دولت ترامپ از جمله «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد ترامپ کنفرانسی در ورشو درباره خاورمیانه برگزار کرده سعی کردند احساسات بین المللی را علیه ایران دامن بزنند.

پولیتیکو افزود: اما اظهارات ظریف در مونیخ و پاسخ های پویا و پرحرارت وی در جلسه پرسش و پاسخ نشان داد که حکومت ایران مطلقا کمر خم نکرده است.

ظریف در سخنان خود گفت: البته ایالات متحده هرگز با این واقعیت که ایران از حق ابتدایی تعیین سرنوشت برای خود استفاده نمود، کنار نیامده است. به همین دلیل برای مدت طولانی است که به طرز بیمار گونه ای بر روی ایران متمرکز شده و یک اشتغال ذهنی وسواس گونه نسبت به ایران پیدا کرده است که تاکنون نیز ادامه یافته است. 

کد خبر 432207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =