همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه انگلیس پس از گذشت ۸ سال از بحران سوریه در اظهاراتی که به وضوح نشان دهنده تغییر موضع لندن در قبال این بحران است، گفت: بشار اسد به دلیل حمایت روسیه در کوتاه مدت و حتی بیشتر از آن، در قدرت باقی می‌ماند.

جرمی هانت

به گزارش ایرنا، جرمی هانت در گفت و گوی ویژه با روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» افزود: اسد به دلیل حمایت روسیه در کوتاه مدت و حتی بیشتر از آن در قدرت باقی می ماند. روسیه باید به ما نشان دهد برای حل بحران سوریه چه راه حلی ارائه خواهد کرد که به نفع سوری ها باشد و صلح و ثبات را در این کشور برقرار کند.

وی با بیان اینکه تماس ها میان واشنگتن و لندن برای خروج از شرق سوریه به طور مداوم برقرار است، اضافه کرد: خروج نیروهای آمریکایی نباید نتایج معکوس برای «داعش» و «نیروهای دمکراتیک کرد» داشته باشد و هیچ ایده ای نیز درباره حضور نیروهای انگلیسی در این مناطق جایگزین نیروهای آمریکایی وجود ندارد.

  •  باید به دنبال توافق برای تضمین امنیت و مرزهای سوریه باشیم

هانت درباره نشست ورشو و نشست رؤسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در سوچی گفت: نشست سوچی به این معنا است که روسیه اکنون توجه ویژه‌ای به خاورمیانه دارد. همچنین به معنای این است که امکان موضع‌گیری مجدد در ائتلاف‌های مختلف وجود دارد. این منفی نیست. روند آستانه در ممانعت از خونریزی در ادلب موفق بود. اکنون باید به دنبال توافقی میان تمامی کشورهای ذیربط برای تضمین امنیت و مرزهای سوریه باشیم. من دو ائتلاف متخاصم (ورشو و سوچی) نمی‌بینم.

وی همچنین ادعا کرد روس‌ها در سوریه مداخله کردند درنتیجه نظام بشار اسد همچنان ماند. مسکو این گزینه را انتخاب کرد که اسد بماند درنتیجه خود این کشور نیز باید از پایان این داستان اطمینان حاصل کند.

یعنی به راهکاری به نفع سوری‌ها دست یابد. باید ببینیم روسیه چگونه به این راهکار دست می‌یابد.

وی اضافه کرد که لندن هیچ طرحی برای بازگشایی سفارتش در دمشق ندارد.

هانت درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: شکست داعش در یک منطقه جغرافیایی به معنای شکست کامل این گروه در سوریه نیست. عملیات ائتلاف باعث شد مناطق تحت سیطره داعش محدود شود و این دستاورد بزرگی است اما هنوز ما از دلایل ظهور داعش خلاص نشده‌ایم.

وی اضافه کرد اسنادی وجود دارند که نشان می‌دهند در بخشی از عراق داعش در حال جمع‌آوری قوای خود است و ما بعد راهبردی عقب‌نشینی آمریکا از سوریه را درک می‌کنیم. درباره عراق، لیبی، افغانستان و سوریه می‌توانیم درک کنیم که سربازان غربی در خاک کشورهای بیگانه خیلی کم می‌توانند راهکاری طولانی‌مدت برای مشکلات خاورمیانه باشند.

هانت گفت: مرحله کنونی شاهد بازسازی ائتلاف‌ها در خاورمیانه هستیم و ۲۰۱۹ برای نزاع فلسطین و اسرائیل سرنوشت‌ساز خواهد بود. انگلیس هرگز به خاورمیانه پشت نخواهد کرد و بعد از خروج از اتحادیه اروپا همچنان روابطمان با جهان عرب بیش از پیش خواهد بود.

  • راه حل فراگیر باید در یمن اجرایی شود

هانت درباره یمن نیز گفت: راه حل فراگیر باید اجرایی شود و حوثی ها باید هرچه زودتر بندر «الحدیده» را ترک کنند، چرا که همه ما می دانیم اگر این مساله حاصل نشود عملیات نظامی بار دیگر از سرگرفته خواهد شد.

وی افزود:با تشکیل دولت وحدت ملی صلح فراگیر در یمن محقق می‌شود. همه طرف ها راه حل نهایی فراگیر را قبول دارند و مشکل راهکار نهایی نیست بلکه مشکل درباره چگونگی رسیدن به این راهکار و اعتمادسازی به ویژه درباره اجرای کردن توافق استکهلم و عقب نشینی از شهر الحدیده و بندر آن است.

وزیر خارجه انگلیس درباره ادعای دولت مستعفی یمن درباره نقض آتش بس از سوی نیروهای حوثی‌ها گفت: من قصد ندارم هیچ طرفی را سرزنش کنم. واقعیت این است که دو طرف به آتش‌بس پایبند بوده‌اند.

مساله مهم بازگشایی بندر الحدیده برای رساندن کمک‌های بشردوستانه است. این فرصت آخر برای اطمینان یافتن از اجرای توافق استکهلم است. ما می‌خواهیم حوثی‌ها بندر الحدیده را ترک کنند. ما همگی می‌دانیم که اگر این اتفاق نیفتد درگیری‌ها از سرگرفته می شود.

وی افزود: انگلیس به خاورمیانه پشت نخواهد کرد و پس از خروج از اتحادیه اروپا روابط خود را با جهان عرب را بیش از پیش گسترش خواهد داد.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه انگلیس درباره کنفرانس ورشو و اینکه وی و وزیر خارجه ایتالیا تنها طرف های اروپایی بودند که در این سطح در این کنفرانس شرکت کردند و درباره تاثیر این کنفرانس و نتیجه آن در مهار ایران مدعی شد:بله من و همتای ایتالیایی ام در این کنفرانس شرکت کردیم. این کنفرانس به بیش از موضوع ایران پرداخت و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و کشورهای عربی و جهانی در این کنفرانس شرکت داشتند.
هانت ادعا کرد آنچه در این کنفرانس حاصل شد در کنفرانس های سابق حاصل نشده بود ما امروز شاهد شکل گیری دوباره ائتلاف ها در خاورمیانه هستیم.
وی گفت: نشست هایی مهمی درباره یمن با حضور مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و عادل الجبیر وزیر مشاور عربستان در امور خارجی و عبدالله بن زاید همتای اماراتی وی داشتیم.

کد خبر 431892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =