همشهری آنلاین: نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از تقویت احتمال از سرگیری اعزام زائران ایرانی‌ به سوریه خبر داد.

سيد علي قاضي عسكر

به گزارش ایسنا، سفر رسمی زائران ایرانی به سوریه همزمان با تشدید جنگ در این کشور از سوی دولت ایران متوقف شد. در سال ۱۳۹۴ پس از آزادسازی بخش‌هایی از این کشور، وزارت گردشگری سوریه از ایران درخواست کرد اعزام زائران را از سر بگیرد که ایران اجرای این خواسته را به ارائه طرح پیش‌نویس امنیتی از سوی سوریه منوط کرد.

با وجود اینکه دولت سوریه چنین طرحی را تا کنون ارائه نکرده اما از همان موقع و تقریبا هر سال، پرونده سوریه در سازمان حج و زیارت ایران باز می‌شود. حمید محمدی رییس پیشین سازمان حج و زیارت آخرین بار تابستان گذشته در یک نشست خبری درباره برگزاری دوباره سفرهای سوریه گفت: مدتی است این موضوع مطرح شده ما هم مترصد فرصتی هستیم. اما مبنای اعزام تامین امنیت است، باید در این زمینه اطمینان کامل پیدا کنیم. هر وقت اعتماد نسبت به تامین امنیت ایجاد شد، این شرایط را برقرار می‌کنیم.

علی‌رضا رشیدیان، رییس کنونی این سازمان نیز به تازگی از بررسی سازوکارهای اعزام دوباره زائران ایرانی به سوریه سخن گفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در جلسه هم‌اندیشی مسئولان مناطق ۱۹ گانه بعثه مقام معظم رهبری که ۲۲ دی‌ ماه در شهر قم برگزار شد، از قوی شدن احتمال ازسرگیری زائران به سوریه خبر داد.

او گفت: هیأتی از سوی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری در آینده نزدیک برای بررسی شرایط به سوریه خواهند رفت و در صورتی که شرایط اعزام فراهم باشد و مراجع رسمی مجوز لازم را صادر کنند این اقدام انجام خواهد شد.

کد خبر 428265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =