همشهری آنلاین: خاویر کلمنته لاسارو 12 مارس 1950 در باراکالدوی بیسکای اسپانیا متولد شد.

خاویر کلمنته (Javier Clemente) در سال 1968 فوتبالش را با تیم اتلتیکو مادرید آغاز کرد. او در مدت سه سالی که با پیراهن این تیم در لالیگا بازی کرد در 47 بازی شش گل برای تیم اش به ثمر رساند. او همچنین عضو تیم قهرمان اتلتیکو در جام کوپا دل جنرالیسیمو در سال 1969 بود اما دوران بازیگری کلمنته مشهور بیش از سه سال طول نکشید و او به دلیل مصدومیت پس از تنها سه سال از دنیای بازیگری خداحافظی کرد.

تیم ناشناس "آره ناس" اولین تیمی بود که کلمنته هدایت کرد. پس از این تیم کلمنته به تیم "باسکونیا" از دیگر تیم های ناشناس فوتبال اسپانیا رفت. بعد از نتایجی که این تیم با کلمنته گرفت سران باشگاه "اتلتیکو بیلبائو" به مربی جوان اسپانیا اعتماد کردند و کلمنته توانست سکان هدایت تیم سرشناس بیلبائو را در دست بگیرد.

در فصل 82-83 اتلتیکو بیلبائو با هدایت کلمنته و با تکیه بر بازیکنان نامی آن دوره نظیر "دنی" و "آنتونی گویی گوچه آ "توانست به مقام قهرمانی لالیگا دست یابد. این مقام در سال بعد هم با اسپانیول تکرار شد. فتح جام:کوپا دل ری یکی دیگر از افتخارات کلمنته با تیم بیلبائو بود که در سال 1984 به دست آمد. پس از این بود که "سزار لوئیس منوتی" سرمربی وقت بارسلونا شدیدا فوتبال تیم کلمنته را مورد نکوهش قرار داد. فوتبالی که استوار بر بازی دفاعی بود و تیم بیلبائو در آن سال ها با کلمنته فوتبالی صرفا نتیجه گرا را ارائه می داد.

بیشتر عصبانیت سرمربی بارسلونا به دلیل خطای وحشتناک "گویی گوچه آ" بر روی پای "دیگو مارادونا" بازیکن آن زمان بارسلونا و مصدومیت جدی این بازیکن بود. هر چند که کلمنته در مقابل انتقاد سرمربی بارسلونا سیاست سکوت را در پیش گرفت. در سال 1986 کلمنته از بیلبائو جدا شد اما داستان مربیگری کلمنته در این تیم قدیمی در فصل‌های 1990-91 و 2005-2006 تکرار شد. با این حال او نتوانست موفقیتهای گذشته را با این تیم تکرار کند و در سال 2006 پس از انتقادهایی که از سیاست باشگاه مطرح کرد از این تیم اخراج شد.

کلمنته پس از جدایی از بیلبائو در سال 1986 به تیم اسپانیول پیوست. در نخستین فصل حضورش در اسپانیول توانست این تیم را به مقام سوم لالیگا برساند و این تیم جواز حضور در جام یوفا را به دست آورد. در فصل 1987-88 در رقابتهای جام یوفا اسپانیول با مربیگری کلمنته برابر میلان و اینتر موفق بود و در دیدار نهایی جام یوفا با وجود پیروزی سه بر صفر در دیدار خانگی در مجموع و در ضربات پنالتی به این تیم آلمانی باخت تا کلمنته نتواند اولین جام اروپایی اش را به دست آورد.

او در سال 1989 از اسپانیول جدا شد و به اتلتیکو مادرید رفت و در فصل 1989-90 این تیم را به مقام نایب قهرمانی لالیگا رساند. او یک سال بعد به اسپانیول برگشت. هر چند که این آخرین حضور کلمنته در این تیم نبود چرا که کلمنته در سال 2002 بار دیگر هدایت این تیم را بر عهده گرفت.

کلمنته بین سال 91 تا 2000 سرمربیگری چند تیم اسپانیایی مانند رئال بتیس و رئال سوسیه داد را هم بر عهده داشت. او در سال 2000 پس از بیست و پنج سال حضور در فوتبال اسپانیا به فرانسه کوچ کرد تا هدایت المپیک مارسی این کشور را در دست بگیرد.

هر چند که حضور کلمنته در فرانسه تنها یک فصل به طول انجامید تا با بازگشت به اسپانیا هدایت تنه ریف، اسپانیول و اتلتیکو بیلبائو را بر عهده بگیرد و در واقع بیلبائو آخرین تیم باشگاهی است که کلمنته در آن مربیگری کرده است.

سابقه کلمنته در مربیگری در تیم های ملی
در سال 1992 کلمنته به لطف موفقیتهایش در تیم بیلبائو به عنوان سرمربی تیم ملی اسپانیا انتخاب شد و ماموریت یافت که تیم ملی کشورش را به مسابقات جام جهانی 1994 و یورو 96 ببرد. تیم ملی اسپانیا در نخستین بازی با مربیگری کلمنته با نتیجه 1 بر صفر تیم ملی انگلیس را از پیش رو برداشت و موفق شد تیم پر ستاره آن روزهای اسپانیا را به جام جهانی 94 و یورو 96 هدایت کند. هر چند که اسپانیا با کلمنته به رکورد 31 بازی بدون باخت رسید اما او به دلیل استفاده بیش از حد از بازیکنان ایالت باسک و حذف نام "گوآردیولا " مورد انتقاد شدید قرار گرفت. کلمنته پس از 62 بازی به دلیل باخت سه بر دو اسپانیا مقابل قبرس در روز پنجم سپتامبر 1998 از کار برکنار شد.

در روز بیست و یکم جولای 2006 خاویر کلمنته به عنوان سرمربی تیم ملی صربستان انتخاب شد. اولین بازی صربستان با مربیگری کلمنته با پیروزی سه بر یک این تیم برابر چک همراه بود. بر اساس اخبار رسانه های صربستان این مربی ماهانه 30 هزار یورو از فدراسیون فوتبال این کشور حقوق دریافت می کرد. هر چند که او در گفت و گو با روزنامه پولیتیکا گفت که این حقوق ماهانه کمترین دستمزدی بوده که وی در بیست سال اخیر دریافت کرده است! او همچنین برای امضای قرارداد دو ساله با صربستان مبلغ 720 هزار یورو دریافت کرد و اگر می‌توانست تیم ملی صربستان را به یورو 2008 هدایت کند 400 هزار یورو به عنوان پاداش می گرفت و در صورت صعود صربستان از هر یک از مراحل یورو 2008 وی مبلغ 150 هزار به عنوان پاداش دریافت می کرد. با این حال صربستان با مربیگری کلمنته نتوانست به یورو 2008 برسد و پس از این ناکامی او از ششم دسامبر 2007 به عنوان مربی آزاد می‌توانست تیم جدیدی را برای مربیگری انتخاب کند. کلمنته در تاریخ 24 ژانویه 2008 با فدراسیون فوتبال ایران به توافق رسید و برای سه سال مربی‌گری تیم ملی فوتبال ایران را برعهده گرفت.

ایسنا

کد خبر 42554

برچسب‌ها