همشهری آنلاین: قیمت نفت روز سه‌شنبه بیست و نهم آبان‌ماه به دلیل وخامت دورنمای اقتصادی و افزایش تولید آمریکا، رشدی که در ابتدای معاملات داشت را از دست داد و کاهش پیدا کرد.

نفت

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۲۴ سنت یا ۰.۴ درصد نسبت به روز دوشنبه کاهش یافت و به ۶۶.۵۵ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا ۱۳ سنت یا ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۵۷.۰۷ دلار در هر بشکه رسید.

نفت تحت تاثیر رشد چشمگیر تولید آمریکا، حدود یک چهارم از اوج قیمت خود در اوایل اکتبر کاهش پیدا کرده است. تولید نفت آمریکا امسال حدود ۲۵ درصد رشد کرده و به رکورد ۱۱.۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.

از سوی دیگر، انتظارات گسترده‌ای در بازار برای کندی رشد اقتصادی وجود دارد و این مساله باعث سقوط شاخص‌های سهام آسیایی در معاملات روز سه‌شنبه شد و به ضرر سنگین وال‌استریت در روز گذشته افزود. در نتیجه معامله‌گران مالی نسبت به بازارهای نفت محتاط شده‌اند و ریسک نزول بیشتر قیمت به دلیل افزایش تولید نفت شیل آمریکا و همچنین وخامت دورنمای اقتصادی را می‌بینند.

نگرانی‌ها نسبت به اشباع عرضه و تکرار اتفاق مشابه در سال ۲۰۱۴ که به ریزش قیمت‌های نفت منجر شد باعث شده است اوپک کاهش تولید به میزان یک تا ۱.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ را بررسی کند.

بانک فرانسوی "بی ان پی پاریبا" اعلام کرد: ما انتظار داریم اوپک با کاهش عرضه در نشست رسمی بعدی خود در ششم دسامبر موافقت کند.

این بانک پیش‌بینی کرد: در صورت توافق اوپک برای کاهش تولید، قیمت نفت برنت تا پایان امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت. همچنین میانگین قیمت وست تگزاس اینترمیدیت ۶۹ دلار و برنت را ۷۶ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرد.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی روز دوشنبه به اوپک و سایر تولیدکنندگان درباره پیامدهای منفی کاهش تولید هشدار داد. بسیاری از تحلیلگران از این واهمه دارند که اقدام مذکور به افزایش چشمگیر قیمت‌ها و آسیب‌دیدن تقاضا منجر شود.

کد خبر 423198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =