همشهری‌آنلاین: کاردار پیشین ایران در عربستان اظهار کرد: براساس برخی اخبار و تحلیل‌ها به نظر می‌رسد قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی دامی برای محمد بن سلمان از سوی آمریکایی‌هاست به نحوی که او را در عرصه قدرت در عربستان مهار کنند.

احمد دستمالچیان، كاردار پيشين ايران در عربستان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: براساس برخی تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها از عملکرد نابخردانه محمد بن سلمان ولیعهد کنونی عربستان راضی نیستند و در همین چارچوب به دنبال برنامه‌ای برای مهار او و یا کم‌رنگ کردن حضورش در عرصه قدرت در عربستان هستند. در طول مدتی که محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان مشغول یکه‌تازی در عرصه قدرت در این کشور عربی شده است او به هر پرونده‌ای که وارد شده است ، به دلیل کم تجربگی وجاه‌طلبی هزینه‌های سنگینی را از نظر سیاسی، امنیتی و حیثیتی به عربستان تحمیل کرده که ازجمله می‌توان به حمایت او از جریان‌های تکفیری در منطقه به ویژه در سوریه و عراق ، به گروگان‌گرفتن وقیحانه نخست‌وزیر لبنان درعربستان ، فرو رفتن بیش از پیش در باتلاق یمن که بدون هیچ نتیجه‌ای بوده است و یا نزدیکی بیش از حد به رژیم صهیونیستی و .... اشاره کرد.

این دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد : او همچنین در داخل خاک عربستان نیز اقدام به دستگیری شاهزاده‌های مهم سعودی از جمله «متعب بن عبدالله»، رئیس سابق گارد پادشاهی سعودی و «ولید بن طلال»، سرمایه‌دار پرنفوذ سعودی و اخذ باج از آنها و به زندان انداختن تعدادی از فعالان حقوق بشر و علمای دینی مخالفش کرد که این موضوع نیز تبعات منفی برای او در داخل عربستان و خاندان آل‌سعود به همراه داشته است.

دستمالچيان با بیان این‌که این شکست‌ها برای آمریکایی‌ها خوشایند نیست چراکه ثبات و امنیت کشور عربستان برای دولت واشنگتن بسیار مهم است و این تلاطم‌های سیاسی متناسب با استراتژی ثبات‌ساز آمریکا در عربستان نیست، تصریح کرد : در همین چارچوب به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها در ارتباط با پرونده خاشقجی دامی را برای محمد بن سلمان پهن کرده‌اند تا او مجبور شود یا از عرصه قدرت در عربستان کناره‌گیری کند و یا تحت فشار مضاعف، قدرت او را در اداره این کشور محدود کنند.

او خاطرنشان کرد: در همین راستا طی چند روز اخیر اخبار ضد و نقیضی منتشر شده مبنی بر این‌که محمد بن سلمان عنوان کرده قتل خاشقجی را بنا به درخواست آمریکایی‌ها انجام داده است و یا این‌که به ترکیه برای مختومه‌کردن این پرونده پیشنهاد رشوه داده‌است گرچه ممکن است این اخبار درست نباشد ولی قطعا انتشار این اخبار باعث ضربه‌زدن اساسی به حیثیت سیاسی محمد بن سلمان در داخل کشور عربستان و همچنین عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی می‌شود و شاید بتوان این را دامی از سوی آمریکایی‌ها علیه محمد بن سلمان دانست تا زمینه را برای حضور برادر کوچک‌تر او «خالد بن سلمان» در عرصه قدرت فراهم کنند ، حتی اگر چنین اتفاق‌هايی نیز رخ ندهد برای حیثیت و اعتبار آل سعود این حوادث گران تمام خواهد ، لذا باید منتظر واکنش‌های بعدی بود.

کاردار پیشین ایران در عربستان تصریح کرد: البته روی دیگر سناریو را باید این طور دید که بعد از تحقیر سعودی‌ها توسط ترامپ و عدم ارسال سیگنال مناسب از سوی ریاض، این پرونده‌سازی برای باج‌خواهی جدید ترامپ از آل‌سعود است .

او در پایان این گفت‌وگو تاکید کرد : در نهایت باید توجه داشت موضوع هرچه که باشد تاکنون هزینه سنگینی برای محمد بن سلمان به همراه آورده است که باید فاکتور آن را پرداخت کند وگرنه خودش در دام این تیغ تیز، گرفتار خواهد شد.

کد خبر 419145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =