همشهری آنلاین - یاسر هدایتی : میشل متولد ۲۲ فوریهٔ ۱۹۳۰ در شهر وین اتریش بود که در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸ در سن ۸۸ سالگی فوت کرد.

او در هشت سالگي و پس از اشغال وين توسط ارتش نازي به همراه خانواده خود به آمريكا مهاجرت مي‌كند و در سال 1951 ليسانس و 1953 فوق ليسانس خود را از دانشگاه نيويورك گرفت و سال ۱۹۵۶ از دانشگاه ایالتی اوهایو زير نظر جرج كلي و جوليان راتر مدرک دكتراي تخصص خود را در رشته روان‌شناسی بالینی دریافت کرد. او بعدتر به ترتيب ازسالهاي1956 تا 1983در دانشگاه‌هاي كلرادو، استفورد و هاروارد به تدريش و پژوهش مشغول شد و نهايتا نيز در دپارتمان روانشناسي دانشگاه كلمبيا كار علمي خود را پي گرفت.

ميشل در سال 1991برگزيده آكادمي آمريكايي علوم و هنر شد و در سال 2004 برگزيده انجمن بين المللي علوم آمريكا شناخته شد.

والتر میشل روانشناس آمریکایی، متخصص روان‌شناسی شخصیت و روان‌شناسی اجتماعی در سال 2007 نيز به عنوان رئيس انجمن‌ روانشناسي آمريكا انتخاب شد. ميشل همچنين جوايز متعددي را براي تحقيقاتش از انجمن روانشناسي آمريكا گرفته است.

مشهور ترين نكته در زندگي والتر ميشل مصرف روزانه 3 بسته سيگار يك پيپ و يك سيگاربرگ بود . سيگار كشيدن ميشل عادتي بود كه از نوجواني دچار آن شده بود و او تلاش زيادي براي رهايي از آن داشت. برخي اين اعتياد او را دليلي مي‌دانند بر يكي ازمشهور‌ترين كارهاي آزمايشگاهي او كه به آزمايش مارشمالو معروف است . اين آزمايش درباره ايده خود مهاري(self-control) بود كه به عقيده ميشل نقطۀ کانونی پیشرفت انسان‌ها محسوب مي‌شود.

آزمايش مارشمالو بسيار ساده اما عجيب بود .او در اين آزمايش يك شيريني مارشمالو را پیش روی کودکی می‌گذاشتند و به كودك می‌گفتند اگر بخواهد می‌تواند آن را بخورد، اما اگر کمی صبر کند مي‌تواند با گذشت چند دقیقه دو شیرینی مارشمالوي ديگر بگیرد. وقتی پژوهشگران گروه میشل وضعيت سال‌های بعدیِ زندگی این کودکان را مورد مطالعه قرار دادند، به نتايج جالب توجهي درباره رابطۀ میان تعویق‌انداختن کودکان در خوردن شیرینی‌ها و موفقیت آینده‌شان دست پيدا كردند. اين نتيجه پايه اي براي ايده پردازي‌هاي بعدتر ميشل درباره ايده خود كنترل‌گري يا (خود‌مهاري) شد.

او همچين در كتاب معروفش تحت عنوان سنجش شخصيت نظريه صفات را در شخصيت زير سوال برد و عنوان كرد به جاي صفات فرايندهاي شناختي و هيجاني تعيين كننده رفتار انسان است. بنابر اين صفات انسان‌ها ثابت نيستند و در موقيعت‌هاي مختلف عوض شده و روي رفتار تاثير مي‌گذارند.

کد خبر 416827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =