همشهری آنلاین: روسای جمهوری روسیه و چین امروز سه شنبه در شهر ولادی وستوک در خاور دور روسیه با یکدیگر دیدار و بر گست

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آغاز این دیدار با تشکر از همتای چینی خود برای قبول دعوت او برای حضور در چهارمین همایش اقتصادی بین المللی شرق روسیه اظهار داشت: روابط دو کشور براساس اعتماد متقابل در حال توسعه می باشد و حجم مبادلات تجاری دو طرف به بالاترین سطح ممکن رسیده است.

'شی جین پینگ' رئیس جمهوری خلق چین نیز دراین دیدار با بیان اینکه بزرگترین هیات اعزامی به چهارمین همایش اقتصادی بین المللی شرق روسیه را چین به روسیه آورده است، افزود: این مساله نشانگر آن است که این همایش تا چه اندازه برای چین اهمیت دارد.

وی در ادامه اظهار داشت که چین خواهان گسترش روز افزون روابط با روسیه است.

چهارمین همایش اقتصادی بین المللی شرق روسیه با شرکت هیات هایی از دهها کشور جهان در منطقه ولادی وستوک در خاور دور روسیه آغاز بکار کرده است.

این همایش بین المللی اقتصادی که روز سه شنبه در دانشگاه فدرال خاور دور روسیه در جزیره «روسکی» در مجاورت بندر ولادی وستوک آغاز شده است، تا دو روز دیگر ادامه خواهد داشت.

در چارچوب این همایش، 70 برنامه ازجمله میزگرد، ضیافت کاری، معرفی طرح ها و سمینارهای تجاری برگزار می شود.

پوتین هدف از برگزاری این همایش را کمک به توسعه اقتصاد منطقه خاور دور روسیه، ارزیابی کارشناسی ظرفیت های این منطقه، گسترش همکاریهای بین المللی در منطقه آسیا-اقیانوس آرام، معرفی جاذبه های سرمایه گذاری منطقه ولادی وستوک و نقاط پیرامون آن عنوان کرده است.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن از دیگر مهمانان برجسته این همایش است و مقامهای ارشد کشورهای منطقه شرق آسیا از جمله هیات هایی از کره جنوبی و شمالی، ویتنام و مالزی در این همایش شرکت دارند.

همایش بین المللی اقتصادی شرق از سال 2015 به دستور رئیس جمهوری روسیه برگزار می شود.

سال گذشته در همایش بین المللی اقتصادی شرق بیش از شش هزار نفر از حدود 60 کشور جهان شرکت کردند.

در همایش سال گذشته 217 موافقتنامه به ارزش 2 هزار و 496 میلیارد روبل (معادل 35 میلیارد و 600 میلیون دلار) امضا شد.

همزمان با این هماش و دیدار سران روسیه و چین، رزمایش «واستوک-2018» که بزرگترین رزمایش روسیه در سه دهه اخیر محسوب می شود، با شرکت چین در مناطق خاور دور و سیبری روسیه آغاز شده است.

به گفته 'سرگئی شایگو' وزیر دفاع روسیه، رزمایش واستوک-2018 از نظر ابعاد از سال 1981میلادی که رزمایش «زاپاد-81» ارتش اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد، بی سابقه است.

واحدهایی از ارتش چین و مغولستان نیز در رزمایش واستوک-2018 روسیه شرکت کرده اند.

کد خبر 416147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =