همشهری آنلاین: پس از انتشار خبر رویش گل سمی سنبل آبی بر سطح رودخانه‌های شهر محمودآباد، شهرداری این شهر به جمع‌آوری این گل سمی اقدام کرد.

به گزارش ايسنا، علی محمد دعاگو، رئیس اداره محیط زیست محمودآباد با بیان این که سنبل آبی یک روش برای تصفیه فاضلاب بوده و برای تصفیه تکمیلی از آن استفاده می‌شود، اظهار کرد: آبی که مواد فاضلاب در درون آن ریخته شود، مواد مغزی برای تکثیر این گیاه است؛ رشد سنبل آبی در آب فاضلاب باعث تصفیه آن خواهد شد.

وی افزود: از طرفی سنبل آبی برای تصفیه از اکسیژن آب استفاده می‌کند و از رسیدن نور به تالاب‌ها و بستر رودخانه‌ها جلوگیری کرده بنابر این اگر موجود زنده‌ای در این بستر باشد؛ این گیاه دیگر اجازه ادامه زندگی به آن نخواهد داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست محمودآباد با بیان این که سنبل آبی یک گیاه غیربومی و مهاجم آمریکای جنوبی است، گفت: سنبل آبی برای اولین بار در "آغوزبن بابل" و در مرداد ماه امسال در محمودآباد حدود 500 متر از مساحت رودخانه "شهرود" و "پیت رود" این شهر را پوشانده است.

دعاگو با بیان این که مردم به خاطر زیبایی سنبل آبی آن را به عنوان گیاه زینتی استفاده و اقدام به تکثیر آن می‌کنند، یادآور شد: این امر سبب رشد بی‌رویه این گیاه و ایجاد مشکلات محیط‌ زیستی برای طبیعت می‌شود.

وی در مورد خطرات زیست محیطی این گیاه یادآور شد: محل رویش سنبل آبی در آبگیرها و تالاب‌ها بوده و به خاطر رشد زیاد، اکسیژن آب را کاهش می‌دهد؛ حجم زیاد برگ‌های سنبل آبی مانع رسیدن نورخورشید به گونه‌های گیاهی و جانوری شده و همین عامل سبب تلف شدن ماهی و به خطر افتادن حیات زیستمندان می‌شود که در نهایت اکوسیستم منطقه را دچار اختلال خواهد کرد.

رئیس اداره محیط زیست محمودآباد سنبل آبی را گیاهی سمی دانست و عنوان کرد: پساب‌های خانگی، کشاورزی و صنعتی بستر مناسبی برای رشد و تکثیر این گیاه مهاجم است و با جذب فلزات سنگین مواد سمی در داخل بافت این گیاه قرار می‌گیرد.

دعاگو تصریح کرد: روش جمع‌آوری سنبل آبی روش مکانیکی (دستی) است به گونه‌ای که نیروهای شهرداری آن را از سطح آب، پاکسازی و در یک نقطه دپو می‌کنند تا این گیاه خشک و از بین رود.

وی با تاکید بر این که اداره آب و فاضلاب شهری، بهداشت به عنوان ناظر سلامت مردم، مجموعه شهرداری، اداره شیلات و محیط زیست به عنوان متولیان زیست محیطی شهر هستند، بیان کرد: بستر رودخانه و پاکسازی آن نیاز به همکاری تمام نهادهای ذی‌ربط داشته و باید با داشتن چشم‌انداز بلند برای آینده، تامین بودجه و ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب شهری در راستای حمایت از محیط زیست شهرمان کوشا باشیم.

کد خبر 415936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =