همشهری آنلاین: روحانی در تماس تلفنی رییس جمهوری فرانسه گفت: ایران به همه تعهدات خود در برجام عمل کرده و با توجه به خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای از سایر طرف‌ها انتظار دارد که به برنامه‌های خود برای حفظ این توافق، سرعت و شفافیت بیشتری دهند.

rouhani macron

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی  در تماس تلفنی امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه با بیان این که بعد از خروج آمریکا از برجام، بار سنگینی بر دوش سایر طرف‌ها برای حفظ این توافق است، افزود: ایران خواهان حفظ برجام است اما در عین حال اگر در زمینه تضمین کانال‌های مالی و پولی، نفت، بیمه و حمل و نقل، آینده برنامه اجرایی اروپا روشن نباشد، اقدامات دیگری را خواهد داشت.

  • مكرون: به مسئولیت‌های خود در قبال برجام عمل می‌کنیم

مکرون رییس جمهوری فرانسه هم در این تماس تلفنی با بیان این که پاریس خواهان توسعه و تعمیق روابط خود با تهران است، تاکید کرد: فرانسه همه تلاش خود را برای حفظ برجام به کار می‌گیرد و نسبت به این موضوع متعهد است و به مسئولیت‌های خود عمل می‌کند.

وی با تشریح اقدامات کشورش و سایر شرکا برای حفظ برجام اظهارداشت: ما تلاش فشرده‌ای را برای حفظ توافق هسته‌ای انجام داده‌ایم و در حال پیگیری مکانیزم‌های مختلف تجاری و مالی در این عرصه هستیم.

روسای جمهوری ایران و فرانسه همچنین در این گفت‌و‌گوی تلفنی تلاش همه طرف‌ها برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را ضروری خواندند و انجام اقدامات عملی در این راستا را مورد تاکید قرار دادند.

روحانی و مکرون در ادامه درباره نشست آتی وزیران خارجه سه کشور اروپایی به همراه رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر امور خارجه ایران، تحولات سوریه و نشست آتی سه جانبه روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه و همچنین مبارزه با تروریسم، گفت‌و‌گو و تبادل نظر کردند.

روسای جمهوری ایران و فرانسه در این تماس تلفنی تاکید کردند که به تماس‌های نزدیک خود برای پیشبرد اهداف مشترک تداوم خواهند بخشید.

روحانی و مکرون همچنین ضمن تبادل نظر درباره مهم ترین مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، یادآور شدند که تمام تلاش خود را برای گسترش و تعمیق بیش از پیش روابط تهران و پاریس به کار خواهند گرفت.

کد خبر 414735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =