همشهری آنلاین: حضور جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در اوکراین و شرکت او در برنامۀ رژه نظامی جشن‌های استقلال، جنجال برانگیز شد.

رژه استقلال اوکراین

سفر او به اوکراین در زمانی انجام شد که تنش میان واشنگتن و مسکو بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

آمریکایی‌ها برای نشان دادن حمایت خود از اوکراین، هرساله در جشن‌های استقلال این کشور شرکت می‌کنند. بر این اساس درحالیکه آمریکا می‌گوید امسال نیز بولتون به‌سادگی تنها نظاره‌گر رژۀ جشن‌های بیست و هفتمین سالگرد استقلال اوکراین از اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بوده، روسیه حضور او در کی‌یف را یک «بازرسی» توصیف می‌کند.

امسال رژۀ بزرگی با حضور نزدیک به ۴۵۰۰ نفر از پرسنل نظامی و بیش از ۲۰۰ واحد نظامی از جمله تانک‌ها و موشک‌ها در کی‌یف، پایتخت اوکراین برگزار شد.

بازدید بولتون از اوکراین یک روز پس از سفر او به ژنو و دیدار پنج ساعته با نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه انجام شد.

در پایان این دیدار  بولتون اعلام کرد که به مسکو هشدار داده در انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا که در ماه نوامبر برگزار می‌شود، دخالت نکند. او گفت: «ما این را روشن کرده‌ایم که هیچ نوع دخالتی در انتخابات ۲۰۱۸ را تحمل نخواهیم کرد و آماده انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع هرنوع تلاشی در این زمینه هستیم.»

روسیه نیز در واکنش ادعای مشابهی را علیه واشنگتن تکرار و اعلام کرد که احتمالا سفر بولتون به اوکراین با هدف تغییر سرنوشت این کشور انجام شده و این جان بولتون است که دربارۀ انتخاب مجدد یا عدم انتخاب پترو پوروشنکو به عنوان رئیس جمهور آیندۀ اوکراین تصمیم می‌گیرد.

آمریکا همچنین روز جمعه بار دیگر خواستار آزادی اولگ سنتسوف، کارگردان منتقد اوکراینی شد. اولگ سنتسوف در سال ۲۰۱۴ میلادی در شبه جزیرۀ کریمه بازداشت و درنهایت به اتهام برنامه‌ریزی برای ترور در روسیه زندانی شد؛ بیش از سه ماه است که این کارگردان منتقد در زندان روسیه در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

روز پنج‌شنبه همچنین سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفتگوی تلفنی با مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود نسبت به رویکردهای «ویرانگر» آمریکا هشدار داد و اعلام کرد که این رویکردها مانع از همکاریهای دوجانبۀ دو کشور می‌شود.

کد خبر 414474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =