همشهری آنلاین: محسنی بندپی به دلیل مباحثی که در روز استیضاح علی ربیعی در مجلس علیه وی مطرح شد، شکایتی از یک نماینده کرده که این شکایت در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس بررسی می‌شود.

محسنی پندپی

به گزارش ایرنا، محمد جواد جمالی، سخنگوي هيات نظارت بر رفتار نمايندگان مجلس با بيان اين خبر گفت: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان سه شنبه این هفته به دلیل تعطیلی مجلس جلسه ندارد و جلسه بعدی هفته آینده برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: حدود 20 پرونده این ماه به هیات نظارت آمده و در دستور کار بررسی ما قرار دارد.

نماینده مردم فسا در مجلس افزود: در مورد جلسه استیضاح ربیعی تنها یک شکایت و آن هم شکایت محسنی بندپی به دست ما رسیده که آن را بررسی می‌کنیم ولی تاکنون شکایت شخصی دیگری به دست ما نرسیده است.

جمالی در مورد شکایت ارجاع شده به این هیات گفت: شکایت مربوط به آقای سیف رییس سابق بانک مرکزی همچنان مفتوح است، شکایتی از ناجا، سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع، دادستانی کشور، شورای عالی امنیت ملی و رییس دانشگاه رازی کرمانشاه از یک یا چند نماینده به ما رسیده است.

وی ادامه داد: شکایت معاونت حقوقی رییس جمهور از حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد از محمود صادقی نماینده تهران به دلیل صحبت‌هایش در روز سوال از وزیر دادگستری به دست ما رسیده است همچنین کمیسیون عمران شکایت دیگری را از آقای صادقی به هیات نظارت داده و کمیسیون اقتصادی نیز از حسینعلی حاجی‌دلیگانی شکایت کرده است.

جمالی افزود: از ابتدای مجلس دهم تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۷، ۱۴۷ پرونده به هیات ارجاع شده که ۱۱ پرونده برای مجلس قبل بوده است.

وی درباره شکایت یک وزیر از یک نماینده مجلس به شورای نگهبان گفت: این کار سابقه نداشته است و طبق تبصره ۱ بند ه ماده شش قانون هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تنها در صورتی که دارایی نماینده به ناحق افزایش یافته باشد، آن را تا قبل از انتخابات دور بعد می‌توانیم به اطلاع شورای نگهبان برسانیم تا جهت رسیدگی به دستگاه‌های قضایی ارسال شود، ما فقط این مورد را برای ارسال به شورای نگهبان داریم.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس افزود: در قانون هیات نظارت، هیچ موضوع دیگری درباره ارجاع به شورای نگهبان مطرح نیست، در این قانون جرائم نمایندگان شامل تذکر شفاهی، تذکر کتبی با درج در پرونده، اخذ تعهد کتبی مبنی بر تکرار تخلف، کسر حقوق از یک ماه تا یک سال به میزان یک دوم، محدودیت نماینده از عضویت در مجامع، شوراها و کمیته‌های تحقیق و تفحص، محدودیت از نامزدی برای عضویت هیات رییسه و هیات رییسه کمیسیون‌ها و اعلام یک یا چند تخلف نماینده در جلسه غیرعلنی یا علنی توسط رییس مجلس شورای اسلامی باید توسط هیات نظارت بررفتار نمایندگان بررسی شود.

کد خبر 414086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =