همشهری آنلاین: کمبود بارندگی‌ها در طول زمستان، بخش زیادی از افغانستان را با کمبود شدید آب و از بین رفتن محصولات زمستانی مواجه کرده است.

خشکسالی و خطر کمبود غذا در افغانستان

به گزارش ایسنا، این وضعیت در ماه‌های بهار و تابستان بهبود نیافته و طبق اعلام شبکه هشدار زودهنگام قحطیِ "نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین‌المللی" (USAID)، برداشت گندم در افغانستان به کمترین میزان از سال ۲۰۱۱ میلادی می‌رسد.

توبی لنزر، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان اخیرا در این ارتباط اعلام کرد در صورتی که مقامات و جامعه بین‌المللی هم اکنون به این چالش نپردازند، افغانستان تا رسیدن زمستان سال آینده با فاجعه مواجه خواهد شد.

طبق اعلام سازمان ملل متحد، کمبود گندم در افغانستان در سال جاری می‌تواند تا ۲.۵ میلیون تن برسد و این امر باعث می‌شود بیش از دو میلیون نفر در این کشور با عدم امنیت غذایی مواجه شده و تا شش ماه آینده محتاج کمک‌های بشردوستانه شوند.

بر اساس گزارشات ده‌ها هزار راس گوسفند و بز در پی خشک شدن علفزارها در افغانستان تلف شده‌اند. کشاورزان این کشور نیز به دلیل قحطی مجبور به تغذیه از دانه‌هایی که قرار بوده در برداشت‌های بعدی بکارند شده‌اند. تقریبا ۱۵ میلیون کشاورز در ۲۰ ولایت افغانستان به طور جدی تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته‌اند.

افغانستان دیگر با معضل خشکسالی غریبه نیست. طبق تحلیل‌های بانک توسعه آسیا، خشکسالی‌های محلی افغانستان در هر سه تا پنج سال رخ می‌دهد و خشکسالی‌های اصلی دوره بازگشت ۹ تا ۱۱ ساله دارند. آخرین خشکسالی بزرگ افغانستان از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ رخ داده بود که در طول سال ۲۰۱۲ با بارش سنگین برف پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، خشکسالی حال حاضر افغانستان ممکن است تا حدی با «لانینا»ی سال گذشته ارتباط داشته باشد که منجر به ایجاد شرایط گرم و خشک‌تر در آسیای میانه شد. اما پیش‌بینی می‌شود که با امکان رویداد یک ال‌نینو تا پایان سال جاری وضعیت خشکسالی بهبود یابد.

کد خبر 413700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =