همشهری آنلاین: عضو هیأت علمی گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وبا را یکی از بیماری‌های شایع در فصل تابستان عنوان کرد.

بیماری شایع فصل گرما | وبا می‌تواند منجر به مرگ شود

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر شبنم طهرانی در خصوص علائم بیماری وبا، گفت: اسهال شدید آبکی بدودن درد شکم از علایم بالینی بیماری وبا است. مشخصه اسهال در این بیماری شروع ناگهانی، ظاهر شبیه برنج و بوی شبیه ماهی است.

استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، یادآور شد: در این بیماران اسهال با تب همراهی ندارد و استفراغ، گرفتگی عضلات، بی‌حالی، ضعف و کم آبی بدن از دیگر علائم شایع بیماری هستند. کم آبی بیمار می‌تواند به سرعت پیشرفت کرده و در صورت عدم پیشگیری و درمان به موقع، منجر به مرگ بیمار شود.

طهرانی با اشاره به نحوه درمان بیماری وبا، اظهار داشت: برای درمان موثرتر بیماری به محض شروع اسهال و دیگر علائم هرچه سریع‌تر برای بیمار مایعات شروع می‌شود. با توجه به خطرناک بودن و پیشرفت سریع علائم کم آبی، بیمار باید به محض شروع اسهال به پزشک مراجعه کند تا بر اساس میزان کم آبی مایع درمانی خوراکی و یا در صورت نیاز تزریقی بر اساس دستور پزشک شروع شود.

وی افزود: در صورتی که بیمار تهوع و استفراغ ندارد، می‌توان مایع از دست رفته را با مایعات خوراکی شامل ORSجایگزین کرد. ولی در صورت وجود تهوع و استفراغ، علائم شدید کم آبی مثل ضعف شدید یا خواب آلودگی، باید بیمار بستری و مایع درمانی تزریقی برای جایگزینی مواد از دست رفته شروع شود.

طهرانی در ادامه، رعایت مواردی نظیر استفاده از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی، شستشوی سبزی‌جات، خودداری از مصرف آب غیر بهداشتی، شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون و نگهداری بهداشتی غذاهای خانگی را از جمله راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری وبا ذکر کرد.

کد خبر 412607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =