همشهری آنلاین: فیسبوک پس از سه ماه از دست دادن ارزش سهام در بازارهای بورس به نظر می رسد که به ثبات رسیده است.

facebook

این غول شبکه‌های اجتماعی اینترنتی در سه ماه گذشته بیش از ۲۴درصد از سهام خود را از دست داد. مقامات این شرکت می‌گویند اما کاهش ارزش سهام به پایان رسیده است و در انتظار افزایش ارزش شاخص‌های این شرکت هستند. درباره فیسبوک و اتفاقات این چند ماه اخیر بیشتر بدانیم.

  • فیسبوک در ماه های اخیر نزدیک به سه میلیون کاربر را از دست داد

فیسبوک در اولین روز ماه آوریل اعلام کرد که احتمالا اطلاعات شخصی بیش از ۸۷ میلیون کاربر این شبکۀ اجتماعی در اختیار شرکت مشاورۀ کمبریج آنالیتیکا قرار گرفته است. داده‌هایی که به این ترتیب جمع آوری شده بود، به این شرکت مشاوره امکان داد تا به اطلاعات شهروندان آمریکا دسترسی یابد و هر کاربر را متناسب با ویژگی‌های شخصیتی آنها، با تبلیغات سیاسیِ مناسب هدف قرار دهد.

این خبر توسط مایک شروپفر، مدیر فناوری فیسبوک منتشر شد. او اعلام کرد: «معتقدیم که احتمالا اطلاعات فیسبوکی بیش از ۸۷ میلیون نفر ءعمدتا در آمریکاء با کمبریج آنالیتیکا به اشتراک گذاشته شده است.»

این اولین بار بود که فیسبوک بطور عمومی دربارۀ شمار افرادی که از این رسوایی متاثر شده‌اند سخن گفت؛ پیش از این رسانه‌ها تخمین می‌زدند که احتمالا اطلاعات شخصی ۵۰ میلیون کاربر به این شرکت واگذار شده باشد.

  • فروش اطلاعات شخصی کاربران

دلیل اصلی کاهش محبوبیت و از دست دادن کاربران فروش اطلاعات شخصی بود. این شرکت برای جبران مافات قول داد تا کنترل بیشتری روی اطلاعات خصوصی افراد داشته باشد. مدیران فیس بوک برای این کار بیش از ۶ میلیارد دلار بودجه در نظرگرفته اند.
شواهد نشان از درآمد تبلیغاتی فیس بوک دارند

با وجود ارزش شاخص این شرکت اما درآمد ناشی از تبلیغات این شرکت در سال گذشته با افزایش ۴۳ درصدی روبرو شده است. مدیران این شرکت هم انتظار چنین رشدی را نداشتند. در همین راستا فیس بوک توانسته سهامداران اصلی شرکت را راضی نگاه دارد.

  • گسترش کاربران فیسبوک در دیگر شبکه های اجتماعی این شرکت اینستاگرام و واتس اپ

بیشتر از دو میلیارد و پانصد میلیون نفر در سال گذشته به مجموع کاربران شبکه‌های زیر مجموعه فیسبوک، واتس اپ و اینستاگرام اضافه شده‌اند. در واقع این افراد بیشتر روی صفحه اجتماعی اینستاگرام هستند تا صفحه فیسبوک. اما برای مدیران شرکت فرقی نمی‌کند چرا که هر کدام از شرکت‌های زیرمجموعه فیس بوک سود زیادی برای این شرکت خواهند داشت. گفته می شود افزایش بخش قابل توجهی از درآمدهای تبلیغاتی هم بواسطه رشد روزافزون تعداد کاربران اینستاگرام است.

کد خبر 411852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =