همشهری‌آنلاین: کتابخانه شخصی مارکز، توسط همسر او به مهم‌ترین کتاب‌خانه کلمبیا اهداء شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روزنامه شرق‌الاوسط؛ مرسدس بارچا، همسر گابریل گارسیا مارکز اخیرا اعلام کرده که خانواده مارکز با اهداء کتاب‌خانه شخصی او به کتاب‌خانه لوئیس آنجل آرانگو، بزرگ‌ترین و مهترين کتابخانه موجود در کلمبیا واقع در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، موافقت كرده‌اند.

او در ادامه تاکید کرد که این کتاب‌خانه مانند گنجینه ارزشمندی است که شامل بیش از 3 هزار کتاب و بیش از هزار نسخه از کتاب‌‌های ترجمه شده او به 43 زبان دنیا می‌شود و هدیه باارزشی برای میهن و دوستداران او به شمار می‌رود.

مدیر کتاب‌خانه کلمبیا، تصمیم اهداء کتاب‌خانه شخصی مارکز به کتاب‌خانه ملی کلمبیا را فرصتی استثنایی توصیف کرد و گفت: «اغلب این مجموعه، نسخه‌های اولیه کتاب‌ها و چاپ‌های مختلف از کتاب‌های او را شامل می‌شود و هم‌چنین برخی از نامه‌ها و یادداشت‌های او به ویراستاران و مترجمین را نیز در بر می‌گیرد و از این رو منبع شگفت‌انگیز و مهمی برای محققان است و به طور رایگان نیز در دسترس علاقه‌مندان و مردم عادی قرار خواهد گرفت.»

اهمیت این مجموعه، بیش از هر چیز، در جزئیات موجود در نسخه‌های پیشین از کتاب‌های اوست که در کشورهای مختلف چاپ شده اما امروز دیگر موجود نیست. مدیر کتاب‌خانه ملی کلمبیا اضافه کرد: «در این مجموعه، نامه‌ها و یادداشت‌هایی به همراه برخی نسخه‌ها موجود است که به وضوح ارتباط آشکار بین نویسنده کلمبیایی و دیگر نویسندگان را آشکار می‌کند. هم‌چنین می‌توان نسخه‌های مختلفی از کتاب‌های او به زبان‌های گوناگون از جمله فارسی، ترکی، ویتنامی، یوگسلاوی، کرواسیایی، دانمارکی و بلغاری را یافت. علاوه بر آن‌ها طرح و جلد کتاب‌ها نیز متمایز است و می‌تواند یک منبع مهم برای پژوهش در دنیای گرافیک در سراسر جهان به شمار آید.»

این مجموعه قرار است از شروع ماه آگوست در تالار کتاب‌‌ها و نسخه‌های خطی نادر در داخل کتاب‌خانه بیبلیوتیکا لوییس انجل ارانگو واقع در پایتخت کلمبیا در دسترس علاقه‌مندان قرار بگیرد.

همه‌علاقه‌مندان از اقصی نقاط دنیا نیز می‌توانند از این گنجینه با ارزش از طریق سایت کتاب‌خانه در لینک زیر دیدن کنند:

http:--www.banrepcultural.org-bogota-biblioteca - luis - angel - arango

کد خبر 411268

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =