همشهری آنلاین: «هم شرقی، هم غربی» کتابی درباره تاریخ روشنفکری ایران است که توسط انتشارات کمبریج در آگوست منتشر شود.

«هم شرقی، هم غربی»

كتاب «هم شرقی، هم غربی» نوشته افشين متين عسگري به ریشه‌های روشنفکری در ایران و ماهیت آن می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) انتشارات دانشگاه کمبریج در توضیح این کتاب نوشته است ایران از نگاه بسیاری از کارشناسان و نظریه‌پردازان غربی کشوری معرفی شده که از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979 میلادی بین فرهنگ سنتی شرق و مدرنیته غربی و بین مذهب و سکولاریته گرفتار آمده است.

تحلیل‌های فلسفه سیاسیِ قبل از انقلاب اسلامی به همین دلیل تحت تاثیر این نوع نگاه بوده‌اند.

افشین متین عسگری در اين اثر پژوهشي خواننده را به تجدید نظر و نگاهی دوباره درباره تاریخ روشنفکری ایران دعوت می‌کند و بسیاری از کلیشه‌های غالب درباره ایرانیان و تاریخ مفروض خاورمیانه را به چالش می‌کشد و روایت تازه‌ای را پیشنهاد می‌دهد.

او در کتاب خود سعی کرده ساختار روشنفکری مدرنیته ایرانی را به صورت یک قالب یا فرم در نظر بگیرد و در قدم بعدی بر الگوها و ایده‌های تاثیرگذار و همین‌طور روابطشان با یکدیگر تمرکز ‌کند.

متین عسگری در ادامه روند روشنفکری ایرانی را در یک زمینه تاریخی جهانی مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه می‌رسد که مدرنیته ایرانی ـ طی دست‌کم یک قرن گذشته ـ از تعامل فشرده با ایدئولوژی‌های جهانی تغذیه کرده است.

نویسنده در پایان این طور نتیجه می‌گیرد که ایران مدرن می‌تواند هم از لحاظ فرهنگی و هم روشنفکرانه به صورت غربی و شرقی در نظر گرفته شود.

افشین متین عسگری كه متولد تهران است در حال حاضر استاد تاریخ و مذهب خاورمیانه در دانشگاه کالیفرنیا است و تاکنون مقالات بسیاری را درباره ایران در قرن بیستم میلادی به رشته تحریر درآورده است.

کد خبر 410821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =