همشهری آنلاین: یک گروه بین‌المللی از محققان توانستند، برای اولین بار در جهان، سلول‌های پوست را از طریق فعال کردن ژن‌های خود سلول، به سلول‌های بنیادی پرتوان تبدیل کنند.

تولید سلول های بنیادی از پوست

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس دیلی، بدن ما متشکل از مجموعه ای از سلول‌ها است که هر یک وظایفی را برعهده دارند. در سال 2012 میلادی محققان دریافتند که می‌توان سلول‌های بالغ پوست را به نوعی از سلول‌های بنیادی جنینی موسوم به سلول‌های پرتوان القایی تبدیل کنند.

این فرآیند تحت عنوان برنامه ریزی شناخته شد. تا کنون فرآیند برنامه ریزی تنها از طریق انتقال مصنوعی ژن‌های موردنیاز که با عنوان عامل «یاماناکا» شناخته می‌شوند، به سلول‌های پوست امکان‌پذیر بوده است.

اما اکنون محققان توانستند با فعال کردن ژن‌های موجود درون سلول‌های بالغ پوست، آن‌ها را به سلول‌های بنیادی پرتوان تبدیل کرده و فرآیند برنامه ریزی را اجرا کنند.

محققان برای این منظور از یک فناوری ویرایش ژن موسوم به CRISPRa استفاده کردند که قادر است ژن‌ها را فعال کند. کلید موفقیت این تکنیک، فعال‌سازی یکی از عناصر ژنتیکی مهم است که پیش از این مشخص شده مراحل اولیه رشد جنین انسان را پس از بارداری کنترل می‌کند. با استفاده از این شیوه سلول‌های بنیادی پرتوانی مشابه سلول‌های بنیادی جنینی تولید می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

کد خبر 410113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =