همشهری آنلاین: نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با اشاره به فرموده امام راحل که مساجد سنگر هستند، گفت: مساجد همچنان باید در مقابل هجمه‌های دشمن سنگر باشد و با برنامه‌های آنان مقابله کند.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد
به گزارش همشهري آنلاين، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در دیدار دبیران ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به تلاش‌های دشمنان بر علیه اسلام و ایران، اظهار داشت: امام خمینی(ره) فرمودند مساجد سنگر هستند و باید این سنگر بودن همچنان حفظ شود.

وی با بیان اینکه مساجد قبل از پیروزی انقلاب، محور فعالیت‌های انقلابیون بود، افزود: مساجد همچنان باید در مقابل هجمه‌های دشمن سنگر باشد و با برنامه‌های آنان مقابله کند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: در مسجد، امام جماعت، کانون فرهنگی هنری، بسیج، ستاد احیاء و غیره فعالیت دارند، اما آیا اگر این نهادها و افراد به صورت کامل تلاش و فعالیت می‌کردند شاهد کاستی‌های امروز بودیم.

وی با بیان اینکه مسجد می‌تواند بیش از پیش اثرگذار باشد، عنوان کرد: حدود 700 مسجد در شهر اصفهان وجود دارد؛ اگر واقعاً این مساجد فعال باشند مشکلی در مسائل دینی خواهیم داشت، به فرموده امام صادق(علیه السلام) تا 40 خانه، همسایه مسجد محسوب می‌شوند که این تعداد، حدود 200 خانوار را تحت پوشش قرار دهد و می‌تواند این خانوارها را از نظر دینی و فرهنگی، اقتصادی و غیره غنی کرد.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با اشاره به آیه «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ» گفت: عمران و آبادی مسجد تنها به ساختمان آن نیست چراکه پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) در پاسخ به ابوذر می‌گوید عمران مسجد به این است که صدای مسجد کسی را اذیت نکند، خرید و فروش در مسجد انجام نشود و سخن لغو گفته نشود.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی مستعد وجود دارد اما از این استعدادها استفاده نمی‌شود، یادآور شد: ما در کشور کمبود آدم دلسوز داریم؛ انسان‌هایی که اگر سمتی به او داده شد، بداند که در حد توان و وسع باید کار و خدمت کند.

امام جمعه اصفهان با اشاره به آیات قرآن کریم تصریح کرد: اینکه قرآن می‌فرماید «لا یُکَلِّفُ اَللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها» بدین معنا نیست که انسان در حد کم، تلاش کند، بلکه انسان تا زمانی که توان دارد باید تلاش کند، آیا همه ما تا زمانی که توان داریم تلاش کرده‌ایم؟

وی ادامه داد: قرآن کریم در آیه دیگری می‌فرماید «لَا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا» بدین معنا که انسان به اندازه چیزهایی که خداوند متعال به او عطا کرده است، مکلّف است و باید تلاش کند، بنابراین باید فرصت خدمت و گام بر داشتن در مسیر خدای متعال را غنیمت شمرد و تا زمانی که توان داریم در مسیر الهی قدم برداریم.

  • منبع: پايگاه اطلاع‌رساني آيت‌الله طباطبايي‌نژاد
کد خبر 409934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =