همشهری آنلاین: نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: هر روز یکهزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می‌شود و این نقدینگی از ابتدای دولت افزایش یافته است.

مسعود خوانساری

به گزارش ایرنا، مسعود خوانساری در همایش تجلیل از مدیران برتر صنعتی و معدنی استان کرمان افزود: این نقدینگی هر جا را هدف قرار دهد موجب تخریب می‌شود و سبقت در افزایش سود‌های بانکی از دلایل افزایش نقدینگی در کشور است.

وی با بیان اینکه در سال جدید پس از تعطیلات نوروزی در هیجانات بازار هفت میلیون سکه طلا وارد بازار شده است اظهار داشت: 60 تن طلا به میزان 10 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق شده و این نقدینگی بسیار اساسی و مهم است که بحران‌های جدیدی ایجاد می‌کند.

وی گفت: تا سال 92 تورم و قیمت ارز رشد بسیاری داشت لذا دولت بر کاهش قیمت‌ها و کنترل تورم تاکید کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان تهران افزود: طی 2 سال گذشته تورم تک رقمی در کشور شاهد بودیم و نخستین دلیل کاهش تورم، روانی و دومین علت کنترل مخارج و هزینه‌ها و حفظ ارزش پایه پول ملی بود.

وی تصریح کرد: باید برای پایدار ماندن نرخ پایین تورم سیاست‌هایی لحاظ می‌شد و از سال 92 تا 96 بین 70 تا 80 درصد تورم را در جامعه شاهد بودیم که بر روی نرخ ارز نیز تاثیر نگذاشت لذا همانطور که پیش‌بینی می‌شد در درازمدت قیمت ارز جهش بسیاری داشت و امروز اثرات مخرب آن را شاهد هستیم.

خوانساری گفت: افزایش قیمت ارز یک معلول است و با شاخص‌هایی ازجمله تورم و نقدینگی در کشور ارتباط داشته که کمتر به آن پرداخته شده و از عوام فریبی در جامعه است.

وی افزود: ثابت نگهداشتن قیمت حامل‌های انرژی مشکل دیگر اقتصاد کشور طی سال‌های گذشته بود و این قیمت در ابتدای دولت مناسب بود و در سال‌های گذشته باید متناسب تورم افزایش پیدا می‌کرد.

وی بیان کرد: قیمت حامل‌های انرژی امروز ایران حدود 20 برابر کشورهای همجوار است اما نرخ کرایه‌ها 2 برابر است و ثابت نگهداشتن حامل‌های انرژی در اقتصاد اشکال ایجاد کرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: تحریم‌ها در موضوع اقتصادی بسیار تاثیر گذار است و اگر تحریم‌ها نبود این تورم و مشکلات اقتصادی کشور به تاخیر می‌افتاد اما بدلیل سیاست‌های اشتباه در زمانی رخ می‌داد.

وی افزود: وجود چنین نقدینگی در کشور و کسری بودجه ، ثابت نگهداشتن حامل انرژی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی عواملی بود که اقتصاد را دچار اختلال کرده است.

وی بیان کرد: تهدید‌های امریکا تحریم‌ها و خارج شدن آمریکا بر تورم و مشکلات اقتصادی کشور دامن زده است.

خوانساری گفت: پس از انقلاب اسلامی مشکلات اقتصادی کشور را دیدیم اما درپی راه حل آن نرفتیم و بحران نداشتن تصمیم‌گیری بموقع بر این مشکلات افزوده است.

وی افزود: تحریم‌های امریکا اگر جدی باشد باید تحریم‌ها را دور بزنیم و با تجربه آمریکا از تحریم گذشته تمامی منافذ را شناسایی کرده آنها را دچار مشکل کرده لذا این راه بسیار هزینه بر است.

وی عنوان کرد: برای توقف خرید نفت و نفت در برابر غذا باید تدابیری ویژه اندیشیده شود و راهکارها را بسنجیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: باید از تحریم‌ها فرصت ساخت و از آن استفاده کرد و صادرات را رونق دهیم و محصولات صادراتی با قیمت به صرفه صادر شوند زیرا تمامی کشورهایی توسعه یافته بر روی صادرات خود کار کردند.

وی افزود: برخی برای مسافرت‌های خارجی یکهزار یورو ارز دولتی استفاده می‌کنند و براحتی می‌توانند سفر مجانی به آسیای جنوبی داشته باشند که به اقتصاد کشور آسیب می‌زند.

وی ابراز کرد: دولت هرسال با کسری بودجه حدود 40 هزار میلیارد تومانی مواجه است و این کسری با اوراق قرضه مخفی می‌شود.
خوانساری گفت: بدهی دولت به پیمانکاران نیز اقتصاد را دچار مشکل کرده و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی مشکل اقتصادی در کشور ایجاد کرده است.

وی افزود: یکی از تصمیم‌های اشتباه دولت ارز 4200 تومانی بوده است زیرا برای آینده تحریم‌ها باید دولت منابع ارزی را با دقت بیشتری هزینه کند.

وی با بیان اینکه تفاوت نرخ ارز دولتی و ارز آزاد 2 برابر است گفت: می‌توان از ارز 4200 تومانی برای کالای ضروری، اقلام اساسی و مورد نیاز مردم هزینه کرد.

کد خبر 409469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =