همشهری آنلاین: ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: آنکارا در چهارچوب منافع اقتصادی خود حرکت می کند و موافق تحریم نفتی آمریکا علیه ایران نیست.

آنکارا موافق تحریم آمریکا علیه ایران نیست

به گزارش روز جمعه ایرنا، کالین در گفت و گو با تلویزیون بلومبرگ به موضوع دعوت آمریکا از متحدان خود مبنی بر نخریدن نفت از ایران پرداخت و اظهار کرد: ایران کشور همسایه و از مهمترین شرکای تجاری ـ بازرگانی ترکیه به شمار می رود که قراردادهای مهم دوجانبه اقتصادی زیادی از جمله در زمینه نفت و گاز میان دو کشور منعقد شده است که به همین دلایل ما به هیچ عنوان وارد تعاملی که این توافقات را به خطر اندازد، نمی شویم.

وی اضافه کرد: در خصوص بسته جدید تحریمی آمریکا علیه ایران، ما و کشورهای منطقه و نیز اروپا مخالف هستند چرا که این اقدام آمریکا زیان های فراوان اقتصادی برای شرکت های ترک و اروپایی به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: گزارش های سازمان انرژی اتمی حاکی از انجام تعهدات برجامی از سوی ایران بوده است و ما نیز تاکنون اطلاعات و یا گزارشی خلاف آن به دست نیاورده ایم اما به نظر می رسد خروج آمریکا از برجام و قصد آنها در تحریم های سنگین علیه ایران، دلایل دیگری دارد.

دو روز پیش نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه نیز گفت که تصمیم ایالات متحده در خصوص تحریم نفتی ایران به ترکیه ارتباطی ندارد و آنکارا مجبور به اجرای آن نیست.

زیبکچی طی مصاحبه ای در آنکارا با اشاره به اعلام آمریکا مبنی بر لزوم توقف خرید نفت ایران از سوی کشورهای مختلف تا ماه نوامبر افزود: این تصمیم مربوط به وزارت تجارت خارجی آمریکاست و ربطی به ترکیه ندارد.

وی بیان کرد: ما به هیچ چیزی خارج از منافع ملی ترکیه تن نمی دهیم و به رسمیت می شناسیم.

زیبکچی اظهار کرد: اگر در خصوص خرید نفت ایران از تحریم های بین المللی مصوب سازمان ملل پیروی می کنیم.

وی با بیان این که خارج از مصوبات سازمان ملل، تنها به منافع ملی ترکیه فکر می کنیم، گفت: ما همواره بر این اساس تصمیم می گیریم.

وزیر اقتصاد ترکیه تاکید کرد: تلاش می کنیم که کشور دوست و برادرمان ایران در خصوص این موضوعات دچار مشکل و ضرر نشده و قربانی ناعدالتی نشود.

به گزارش ایرنا، ترکیه نیمی از نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین می کند و صادرات نفت به ترکیه، هشت درصد مجموع صادرات نفتی ایران است.

مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که خریداران نفت خام از ایران باید تا چهارم نوامبر(13 آبان 1397) واردات نفتی خود از ایران را پایان دهند، در غیر این صورت مشمول تحریم ثانویه آمریکا خواهند شد.

تعلیق تحریم های نفتی که از زمان خروج آمریکا از برجام و عهدشکنی رییس جمهوری این کشور اعلام شد، به مدت 6 ماه و تا 13 آبان ادامه می یابد.

تحریم های ثانویه آمریکا علیه طرف های خریدار نفت خام از ایران که مغایر قوانین تجارت بین المللی است، موجب واکنش منفی کشورهای مختلف شده به طوری که تعدادی از کشورها در صدد مستثنی شدن خود هستند و برخی از کشورها نیز اعلام کرده اند که آن را اجرا نخواهند کرد.

کد خبر 409285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =