همشهری آنلاین: محققان دریافتند نوعی سلول لنفوسیت تنظیم‌کننده موسوم به سلول‌های Treg قادر هستند از جنین درون رحم در برابر انتقال آلودگی ویروس HIV از مادر به فرزند، محافظت کنند.

عامل مقابله با ویروس HIV در جنین

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری مدیکال ساینس، لنفوسیت‌ها سلول‌هایی هستند که با ویروس‌ها و باکتری‌ها مقابله کرده و بدن را در برابر آنها محافظت می‌کنند. سلول‌های Treg یک خودبازبینی مهم در سیستم ایمنی هستند که مانع واکنش‌های مضر سیستم ایمنی نسبت به بافت‌های بدن می‌شوند.

از مدت‌ها قبل این مساله ذهن محققان را مشغول کرده است که چرا تعداد کمی از کودکان متولد شده از مادران مبتلا به HIV، این ویروس را از مادر خود دریافت می‌کنند. اکنون محققان دریافتند که در خون نوزادانی که توسط مادران مبتلا به HIV متولد شده اما فاقد این ویروس هستند، میزان سلول‌های Treg بیش از نوزادانی است که آلوده به ویروس HIV متولد می‌شوند.

در این تحقیقات 64 نوزاد فاقد HIV و 28 نوزاد آلوده به HIV که همگی از مادران آلوده به HIV متولد شده‌اند، مورد مطالعه و بررسی قرار گرفتند و معلوم شد در هنگام تولد، میزان سلول‌های Treg در نوزادان فاقد HIV بیش از سایرین است. در مقابل در بدن نوزادان آلوده به HIV سایر انواع لنفوسیت‌ها فعال‌تر و پرتعدادتر بودند. ویروس HIV تنها سلول‌های فعال را آلوده می‌کند به همین علت محققان معتقدند سلول‌های Treg با جلوگیری از فعال شدن سایر لنفوسیت‌ها، با HIV مقابله می‌کند.

نتایج این تحقیقات راه را برای تولید واکسن‌های HIV و سایر روش‌های درمانی مبتنی بر سیستم ایمنی هموار می‌کند.

کد خبر 407759

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =