همشهری آنلاین: سازمان هواشناسی کشور، برای روزهای آخر هفته به ویژه پایتخت و نوار شمالی افزایش نسبی دمای هوا پیش‌بینی کرد و همچنین از وقوع وزش باد و رگبار در بسیاری مناطق خبر داد.

آسمان

مسعود حقیقت، مدير كل پايش سازمان هواشناسي كشور در گفت‌و‌گو با ایرنا اظهار داشت: خروجی مدل‌های هواشناسی برای امروز (سه‌شنبه 15 خرداد) نشان می‌دهد هموطنان نقاط شمال غرب، قسمت‌هایی از غرب و بخش‌هایی از البرز، استان‌های گیلان، مازندران، جنوب ایلام و شمال خوزستان شاهد رگبار باران، گاهی همراه با پدیده رعد و برق و وزرش باد شدید خواهند بود.

وی افزود: برای فردا چهارشنبه 16 خرداد نیز برای نقاطی از البرز، شمال شرق، استان‌های مازندران، ارتفاعات گلستان، شمال سمنان رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

حقیقت با بیان اینکه، طبق پیش‌بینی‌ها، روز پنج شنبه 17 خرداد سایر نقاط کشور به غیر از مناطق ذکر شده آسمانی صاف و آفتابی خواهیم داشت، افزود: در عین حال برای ساعات بعد از ظهر همین روز در برخی از نقاط استان آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، قسمت‌هایی از استان اردبیل و استان‌های ساحلی دریای خرز، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی وقوع رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: همچنان در دو سه روز آینده در ارتفاعات کرمان و جنوب استان سیستان و بلوچستان در بعضی از ساعات بویژه ساعات بعدازظهر رگبار باران و ناپایداری را به شکل رعد و برق در این مناطق شاهد خواهیم بود.

مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور همچنین تصریح کرد: از بعدازظهر فردا چهارشنبه و همچنین روز پنجشنبه در مناطق شرقی و شمال شرق کشور وزش باد خیلی شدید پیش‌بینی می‌شود به طوری که در منطقه زابل با گرد و خاک همراه است.

وی تصریح کرد: طی امروز (سه شنبه) و فردا (چهارشنبه) در سواحل شرقی دریای خزر بویژه در استان مازندران و شمال شرق کشور یعنی استان‌های خراسان شمالی و گلستان افزایش دمای بین 4 تا 7 درجه سانتیگراد را شاهد خواهیم بود.

وی به باغداران و کشاورزان مناطق جنوبی کشور توصیه کرد با توجه به روند افزایش دما که در سه روز آینده شاهد آن خواهیم بود سعی کنند که بین ساعات 11 صبح تا 5 بعدازظهر از هرگونه محلول پاشی و سم پاشی خودداری کنند.

مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور همچنین به گلخانه داران مناطق شمالی و غرب کشور توصیه کرد به دلیل شدت وزش باد، مراقب سازه‌های گلخانه‌های خود باشند.

وی همچنین اظهار داشت: پرورش دهندگان ماهیان پرورشی در نوار شمالی کشور از جمله استان‌های گیلان، گلستان و بویژه مازندران ضمن پیش‌بینی تمهیدات لازم، از ورود آب‌های گل آلود رودخانه‌ها به استخر ماهیان جلوگیری کنند.

  • وضعیت هوای پایتخت

حقیقت همچنین در ادامه با اشاره به وضعیت هوای پایتخت نیز گفت: پیش‌بینی می‌شود امروز (سه‌شنبه 15 خرداد) در تهران در بعضی از ساعات بویژه بعدازظهر همچنان ناپایداری هوا و وزش باد شدید را شاهد باشیم و احتمال گرد و خاک در ساعات بعدازظهر در پایتخت وجود دارد. برای فردا چهارشنبه نیز احتمال می‌رود در برخی ساعات شاهد رگبار و رعد و برق باشیم.

مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور همچنین اظهار داشت: بیشنیه دمای تهران دیروز (دوشنبه) به 32 درجه سانتیگراد رسید و کمینه دمای صبح امروز (سه شنبه) 24 درجه سانتیگراد بود.

وی ادامه داد: بیشینه دمای امروز پایتخت به 33 درجه سانتیگراد و روز پنج شنبه به 36 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.

  • گرمترین و خنک ترین مناطق کشور

مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور در ادامه گفت: روز گذشته (دوشنبه) لامرد در استان فارس با 47 درجه سانتیگراد گرمترین نقطه کشور و امروز صبح سراب، ورزقان و خلخال با مثبت 6 درجه خنک ترین نقطه کشور بودند.

حقیقت به مسافران استان‌های شمالی شامل گیلان، مازندران و گلستان هشدار داد به دلیل احتمال وقوع سیلاب و غیر قابل پیش‌بینی بودن بارش‌های بهاری از حرکت در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند.

کد خبر 407299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =