همشهری آنلاین: عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما، با بیان اینکه طرح اداره صدا و سیما ۴ ماه دیگر در کمیسیون فرهنگی آماده می‌شود، مهمترین تحولات این طرح را تشریح کرد.

صدا و سیما

سیداحسان قاضی زاده هاشمی در گفتگو با مهر، در خصوص آخرین وضعیت بررسی طرح "اداره سازمان صدا و سیما" در کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: این طرح در حال حاضر در صحن کمیسیون تا ماده ۴ بررسی شده و مبحث اصلی آن در کمیسیون در حال حاضر، تعریف "صوت و تصویر فراگیر" است.

وی افزود: اصل این مسئله که انحصار صوت و تصویر فراگیر باید در اختیار صدا و سیما باشد تعیین تکلیف شده، اما در رابطه با تعریف صوت و تصویر فراگیر، استعلامی از شورای عالی فضای مجازی کرده‌ایم و منتظریم که پاسخ دهند تا در متن طرح بگنجانیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح اداره صدا و سیما در نهایت حدود ۲۵ ماده خواهد داشت، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تا ماده ۴ این طرح در صحن کمیسیون بررسی شده است و پیش‌بینی می‌شود که حداقل ۳ یا ۴ ماه دیگر، نهایی شدن این طرح در کمیسیون طول بکشد و پس از آن نیز در نوبت بررسی در صحن علنی مجلس قرار بگیرد؛ در مجموع پیش‌بینی ما این است که یک سال دیگر این طرح در صحن مجلس بررسی شود.

  • افزایش اختیارات شورای نظارت بر صدا و سیما

قاضی زاده هاشمی با اشاره به تحولاتی که طراحان طرح اداره صدا و سیما به دنبال آن هستند، اظهار داشت: یکی از این نکات، هیئت امنایی شدن اداره صدا و سیماست که پیشنهاد عده‌ای از نمایندگان است، علاوه بر آن، تقویت ساز و کارهای نظارتی از طریق افزایش و تقویت اختیارات شورای نظارت بر صدا و سیما، نیز تحول دیگری است که در این طرح عنوان می‌شود.

وی تصریح کرد: تعریف دقیق صوت و تصویر فراگیر و حق انحصار آن نیز تحول دیگری است که این طرح به دنبال آن است و در نتیجه آن، نحوه کارکرد صدا و سیما در فضای مجازی مشخص می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع هیئت امنایی شدن صدا و سیما در این طرح گفت: بر اساس آنچه طراحان این بخش از طرح به دنبال آن هستند، هیئت امنای سازمان صدا و سیما در سازوکار انتخاب رئیس سازمان نیز دخالت می‌کند و حتی قید شده که گزینه به رهبری پیشنهاد دهند که احتمالاً به خاطر مغایرت با اصل ۱۱۰ قانون اساسی، بعید می‌دانیم که تائید شود.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: البته این بخش از طرح اداره صدا و سیما که به هیئت امنایی شدن سازمان تاکید دارد نظر همه اعضای کمیسیون نیست و تنها توسط یک طیف خاص دنبال می‌شود.

کد خبر 407217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =