همشهری آنلاین: مرکز آمار ایران میزان انتشار گاز آلاینده دی اکسید کربن در سال ۱۳۹۴ را ۵۸۶ میلیون تن اعلام کرد که نیروگاه‌های زیر نظر وزارت نیرو با اختصاص ۳۰ درصد از این سهم، بیشترین نقش را در آلایندگی کشور برعهده داشتند.

نیروگاه‌ها بیش‌ترین سهم را در انتشار دی اکسید کربن دارند

به گزارش ايرنا، سالنامه آماری کشور (مربوط به سال ١٣٩٥) نشان می‌دهد ٢٥ درصد گاز آلاینده دی اکسید کربن حاصل از حمل و نقل، ٢٤ درصد از بخش خانگی، تجاری و عمومی و  ١٦ درصد از بخش مصرف انواع سوخت در صنعت بود.

از کل 586 میلیون تن دی اکسید کربن انتشار یافته، ٦٠ درصد به گاز طبیعی، ١٥ درصد به نفت گاز (گازوییل)، ١١ درصد به بنزین و ٩ درصد به نفت کوره اختصاص داشت.

همچنین از کل ٦٠ درصد آلاینده گاز دی اکسید کربن ناشی از گاز طبیعی در کشور (٣٥١ میلیون تن)، ٣٦ درصد به نیروگاه‌ها، ٣٣ درصد به مصرف انواع سوخت خانگی، تجاری و عمومی و ٢٣ درصد به بخش صنعت متعلق بود.

معاون برنامه‌ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی چندی پیش اعلام کرد حدود سه هزار مگاوات نیروگاه قدیمی با بازده پایین در کشور وجود دارد که طرح بازتوانی نیروگاه‌های حرارتی را با هدف ارتقای بازده و کاهش مصرف سوخت آغاز کرده‌ایم.

از آغاز فعالیت دولت یازدهم تا امروز، 54 واحد نیروگاهی جدید به بهره‌برداری رسیده و ظرفیت نیروگاه‌های کشور با افزایش هشت هزار مگاواتی به 77 هزار مگاوات رسیده است.

کد خبر 406207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =