همشهری آنلاین: شورای دپارتمان لیگ جهانی والیبال مهر ماه سال ۱۳۹۶ در نشست یک روزه خود در پاریس و همزمان با جشن هفتادمین سالروز تاسیس فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) تصمیم به ایجاد تغییراتی عمده در این رقابت‌ها گرفت که تغییر نام آن به لیگ ملت‌های والیبال یکی از آنهاست.

Iran Volleyball Team

به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، لیگ جهانی والیبال در سال 1990 به عنوان بخشی از یک برنامهٔ بازاریابی در این رشته ورزشی راه‌اندازی شد تا نشان متمایزی از فعالیت‌های فدراسیون جهانی در اواخر قرن بیستم باشد، اما فدراسیون جهانی والیبال برای برگزاری بیست و نهمین دوره این رقابت‌ها (سال 2018) تغییرات عمده‌ای در این رقابت‌ها لحاظ کرد که تغییر نام به «لیگ ملت‌های والیبال» از جمله آنان است.

بر این اساس لیگ ملت‌های والیبال از سال 2018 در دو گروه زنان و مردان با حضور 16 تیم تحت یک نام برگزار می‌شود که 12 تیم از جمله ایران تا هفت سال اول در رقابت‌های گروه مردان ثابت هستند و چهار تیم نیز متغیر خواهند بود.

مرحله مقدماتی لیگ ملت‌های والیبال سال 2018 در مدت پنج هفته برگزار می‌شود، 12 تیم اصلی حداقل یک هفته میزبانی در مرحله مقدماتی این رقابت‌ها دارند و جمهوری اسلامی ایران در هفته پنجم دور مقدماتی مردان میزبان است.

در لیگ ملت‌های والیبال سال 2018 هر تیم حداقل 15 بازی انجام می‌دهد که در مجموع 130 مسابقه (120 مسابقه دور مقدماتی و 10 مسابقه مرحله نهایی) برگزار خواهد شد.

پنج تیم برتر دور مقدماتی به مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال صعود می‌کنند که به همراه تیم فرانسه در گروه مردان و چین در گروه زنان، شش تیم مرحله نهایی این رقابت‌ها خواهند بود.

در گروه زنان لیگ ملت‌های والیبال تیم‌های برزیل، ایتالیا، آمریکا، چین، صربستان، کره جنوبی، هلند، تایلند، آلمان، ترکیه، ژاپن و روسیه 12 تیم اصلی هستند و آرژانتین، جمهوری دومینیکن، بلژیک و لهستان نیز چهار تیم متغیر هستند که سهمیه حضور در سال 2018 به دست آوردند.

نخستین دوره لیگ ملت‌های والیبال در گروه زنان از روز سه‌شنبه 25 اردیبهشت ماه 1397 شروع می‌شود و دور مقدماتی این رقابت‌ها به مدت پنج هفته ادامه خواهد داشت. مرحله نهایی این گروه نیز از 6 تا 10 تیرماه به میزبانی شهر نانجینگ کشور چین برگزار می‌شود.

تیم‌های فرانسه، ایران، ایتالیا، آرژانتین، چین، برزیل، روسیه، لهستان، صربستان، آمریکا، آلمان و ژاپن 12 تیم اصلی و ثابت برای هفت سال در گروه مردان لیگ ملت‌های والیبال هستند و تیم‌های استرالیا، كره جنوبی، کانادا و بلغارستان در سال 2018 سهمیه به دست آوردند.

مرحله مقدماتی این رقابت‌ها از چهارم خرداد ماه شروع می‌شود و تا سوم تیر ماه در پنج هفته پیگیری می‌شود.

بر اساس اعلام فدراسیون جهانی والیبال، شهر «لیل» فرانسه میزبان مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال است که این رقابت‌ها از 13 تا 17 تیر ماه برگزار می‌شود.

ورزشگاه «پیر موری» که ورزشگاهی بسیار مدرن و فوق پیشرفته و در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده است، میزبان این مسابقات خواهد بود.

** ششمین تجربه والیبال ایران در لیگ جهانی

تیم ملی والیبال ایران در سال 2018 ششمین حضور خود در لیگ جهانی والیبال را که با نام لیگ ملت‌های والیبال برگزار می‌شود، در حالی تجربه می کند که هدایت تیم ایران را ایگور کولاکوویچ برای دومین سال متوالی در این رقابت‌ها بر عهده دارد.

ملی‌پوشان ایران در پنج دوره گذشته این پيكارها با خولیو ولاسکو (2013)، اسلوبودان کواچ (2014 و 2015)، رائول لوزانو (2016) و کولاکوویچ (2017) به میدان رفتند.

 

کد خبر 406198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =