همشهری‌آنلاین: گروه کوچکی از روزنامه‌نگاران خارجی سه‌شنبه اول خرداد وارد کره‌شمالی شدند تا برنامه انهدام سایت هسته‌ای این کشور را پوشش دهند اما رسانه‌های کره‌جنوبی که قبلا قرار بود در این مراسم شرکت کنند، حضور ندارند.

 پیونگ‌یانگ اجازه دسترسی تعداد محدودی خبرنگار را به سایت هسته‌ای خود داده است تا وعده‌اش برای توقف آزمایش‌های زیرزمینی و پرتاب‌های موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را نشان دهد.

کره‌شمالی در آستانه نشست ۱۲ ژوئن(22 خرداد) میان کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سنگاپور این توقف یک‌جانبه را اعلام کرد.

کره‌شمالی در اعتراض به مانور نظامی کره‌جنوبی با ارتش آمریکا تماس با سئول در سطح عالی‌ را قطع کرد و در نتیجه آن، هشت روزنامه‌نگار از کره‌جنوبی از این مراسم جا ماندند. در بحبوحه رشد نگرانی‌ها بر سر موفقیت این نشست، مون جائه-این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی اواخر امروز در واشنگتن با ترامپ دیدار می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس،گروهی که با پرواز چارتر از پکن وارد شهر وونسن در شرق کره‌شمالی شدند، متشکل از رسانه‌های انگلیس، روسیه، چین و ایالات متحده آمریکا هستند.

این روزنامه‌نگاران شامل اعضای شبکه تلویزیونی آسوشیتدپرس، در هتلی در این شهر بندری ساکن می‌شوند و بعد از آن با قطار به این سایت واقع در شمال شرقی کره شمالی منتقل می‌شوند.

مراسم تعطیلی سایت هسته‌ای مذکور احتمالا طی روزهای آتی انجام می‌شود اما این مساله به وضعیت آب و هوایی بستگی دارد.

تصمیم کره‌شمالی برای بستن سایت هسته‌ای پانگی‌-ری به نوعی ژست کیم جونگ اون در آستانه نشست با ترامپ است.

کره‌شمالی تاکنون شش آزمایش زیر زمینی در سایت مذکور انجام داده و کیم ماه گذشته به رهبران حزب حاکم گفت که آزمایش‌های بیشتر غیر ضروری است.

کد خبر 406106

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =